דלג לתוכן המרכזי
Fundraising Program by WFDB to Help India Fight Corona
the israel diamond industry logo

7 טיפים להנגשת האתר שלכם

נגישות מקוונת מתייחסת לקלות שבה אנשים בעלי מוגבלויות יכולים להשתמש באינטרנט. או, ליתר דיוק, פירושה ש״אנשים בעלי מוגבלויות יוכלו לתפוס, להבין, לנווט ולתקשר עם האינטרנט ויוכלו לתרום לה.
חיפוש באינטרנט
צילום: sondem

כאשר משיקים אתר חדש צריך לקחת בחשבון מספר אלמנטים שונים במהלך שלב ההקמה. אבל בעיני רבים נגישות אינה בראש הרשימה.

 

מהי נגישות?
על פי ה-W3C, נגישות מקוונת מתייחסת לקלות שבה אנשים בעלי מוגבלויות יכולים להשתמש באינטרנט. או, ליתר דיוק, פירושה ש״אנשים בעלי מוגבלויות יוכלו לתפוס, להבין, לנווט ולתקשר עם האינטרנט ויוכלו לתרום לה״.

 

1. השתמשו ב-HTML איכותי ונקי – מבנה HTML מוצלח הופך אתרים לנגישים יותר. שימוש בתגי כותרת נכונים, רשימות ממוספרות, תגי תמונות כותרות ותיאורי meta מספקים לגולשים לקויי ראיה מידע על המיקום של כל אלמנט בעמוד. כך תוכלו גם להקל על קוראי מסך להגיע אל התוכן במהירות ולהקריא אותו למשתמש.

 

2. כללו תמיכה במקלדת – עליכם לוודא שהאתר נגיש במלואו באמצעות מקלדת. משטח הצבעה או עכבר לא צריכים להיות הכלי היחידי שבאמצעותו אפשר לנווט. בלי תמיכה בניווט מבוסס מקלדת הגולשים לא יוכלו ללחוץ על מקש ה-Tab כדי להגיע אל הקישורים שהם רוצים.

 

3. הציעו חלופות טקסטואליות לכל אלמנט – לא כל גולש יוכל לראות את הגרפיקה או הווידאו המושקעים שלכם. זה בסדר לכלול מולטימדיה, אבל לעשות זאת בלי לספק תיאורים מתאימים ותוצאות חלופיות ירחיק מהאתר קטגוריה שלמה של גולשים פוטנציאליים.

 

4. הציעו אפשרות נטולת עיצוב – עוד דבר שעליכם לעשות זה לכלול גירסה פשוטה של האתר שלכם, שמשמיטה את מרבית העיצוב מבוסס ה-CSS. הטריק הוא להציע זאת בלי להתפשר על עיצוב, תוכן או אלמנטים של ניווט. מנקודת מבט של מפתח, ניתן להשיג זאת באמצעות הפרדה בין מבנה האתר לבין התוכן שלו.

 

5. כללו סימוני ARIA – עיצוב הלוקח בחשבון Accessible Rich Internet Applications פירושו שעליכם לכלול סימונים בלי ה-HTML והתוכן, שיאפשרו לטכנולוגיות סיוע לדעת מהן מקריאות, היכן הגולש נמצא בדף ומה הצעד הבא. זה משהו שצריך לעשות לצד HTML נקי.

 

6. ספקו ניגודיות טובה – עוד דבר שחשוב להציע זו אפשרות לניגודיות גבוהה. למעשה תוכלו פשוט ללכת על עיצוב של ניגודיות גבוהה מהתחלה, כזה שיקל על לקויי ראיה להשתמש באתר שלכם. או, אם אתם מחויבים למראה מסוים – תוכלו לספק אפשרות לניגודיות גבוהה.

 

7. הימנעו מגרפיקה קופצנית – תוכן מהבהב הוא דבר שלילי מאוד בכל הנוגע לשימושיות עיצובית, משום שאורות מהבהבים ותמונות שנעות במהירות עלולות לגרום התקפים למי שמועדים לכך. אם אתם חייבים לכלול משהו מבהב באתר שלכם, ודאו שהוא לא מוגזם.

 

 

מבוסס על כתבה של ברנדה בארון ב-WPMUDEV.

עוד מאמרים שיעניינו אותך

אינסטגרם

קבלו מאיתנו עדכונים חמים

תודה על רישומך