דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

שינוי מגמה? מחירי היהלומים המלוטשים ירדו באפריל

ירידה גם בקצב הצמיחה של מכירות התכשיטים והשעונים בארה"ב
יהלומים עגולים מלוטשים כסף
צילום: allstars / shutterstock.com

מחירון היהלומים המלוטשים של IDEX Online ירד ב-2.1% במהלך אפריל, בהמשך למגמה שנרשמה במהלך רוב חודש מרץ, להוציא את ימיו הראשונים. מחירון היהלומים עלה בחודשיים הראשונים של 2022, בשיעור של 5.67% בינואר, ושל 4.14% בפברואר.

 

מחיר יהלומים יומי אפריל 2022
מקור: IDEX Online

בפרספקטיבה רחבה יותר, המחירון הגיע לשיא בחודש מרץ, ואחריו נרשמה הירידה החדה מזה שלוש שנים לפחות. הגרף עמד באפריל בממוצע על 153.30, לעומת 156.77 במרץ ו-151.77 בפברואר. מחירון היהלומים ירד בהדרגה מאז אמצע 2018, וצנח לשפל באפריל 2020, שבו הוטלו הסגרים הראשונים של מגפת הקורונה. מאז, נרשמה בעיקר מגמה חיובית. 

 

מגמות מחירי יהלומים אפריל 2022
מקור: IDEX Online

מחירי היהלומים ירדו באפריל ב-22% לעומת המחירים במרץ, בירידה החודשית הגבוהה מזה 4 שנים לפחות, ובשיעור חד בהרבה מהירידה בשיעור 1.7% שנרשמה במרץ 2020, בתחילת מגפת הקורונה. ירידת המחירים האחרונה באה אחרי ארבעה חודשים של עליות שיא במחירים, שעלו ב-6.2% בפברואר, וירידה קלה יותר של 3.3% בחודש מרץ. 

 

בחישוב שנתי, מחירי היהלומים המלוטשים עלו באפריל ב-24.3% לעומת אפריל אשתקד, לעומת עלייה שנתית של 27.9% שנרשמה בחודש מרץ. בפברואר, נרשמה עלייה שנתית בשיעור 24.2%. מאז ימי השפל בתחילת מגפת הקורונה, נרשמה מגמת עליות מחירים, להוציא ירידות קלות בספטמבר ואוקטובר 2021. 

 

בחישוב חודשי, ירדו מחירי היהלומים בכל קטגוריות המשקל העיקריות, וזאת אחרי חודשים רבים שבהם נרשמו עליות סולידיות במחיר. את הפגיעה הקשה ביותר ספגו מחירי היהלומים במשקל 0.5 קרט, שירדו ב-4.2%, ויהלומים במשקל 4.0 קרט, שירדו בשיעור של 3.1%. 

 

מחירי יהלומים מלוטשים חודשי
מקור: IDEX Online

בהשוואה שנתית, מחירי היהלומים רשמו עלייה משמעותית באפריל, אך נמוכה מזו שנרשמה במרץ, עבור כל קטגוריות המשקל. את ירידות המחירים באפריל ריככו עליות המחירים ב-11 החודשים האחרים של השנה, כולל עליות חדות במחירי היהלומים שמשקלם 1.50 קרט (32.9%) ו-2 קרט (33.8%).

 

מחירי יהלומים מלוטשים שנתי
מקור: IDEX Online

ירידה נרשמה במחירים של כל קטגוריות המשקל, שהגיעו לשיא בחודש מרץ, אחרי חודשים רבים של עליות מחירים, אך כאמור ירדו באפריל.

 

מחירי יהלומים מלוטשים אפריל 2022
מקור: IDEX Online

מחירון היהלומים המלוטשים ירד באפריל בשיעור החד ביותר מאז פרוץ מגפת הקורונה. ב-IDEX Online מעריכים כי אי הוודאות בנוגע למלחמה באוקראינה, הסנקציות על רוסיה והאינפלציה הגואה בארה”ב, מאיימת בטווח הקרוב יותר מאשר הקורונה.

 

אלרוסה, שסיפקה קרוב לשליש מיהלומי הגלם לעולם עד ה-24 בפברואר, לא יכולה כעת לסחור באופן ישיר עם מדינות רבות. ייתכן כי הסנקציות שהטילו ארה”ב והאיחוד האירופי יורחבו בהמשך ליהלומים מלוטשים, בנוסף ליהלומי הגלם, יחריפו עוד את מצבם הקשה ממילא של יצרני היהלומים בהודו.

ירידה גם בקצב מכירות השעונים והתכשיטים בארה”ב

סקירה נוספת של IDEX Online מצביעה על האטה פתאומית במכירות התכשיטים והשעונים בארה”ב בחודש מרץ. הניתוח מראה כי המכירות עדיין צמחו, אך בשיעור שנתי של 8.5% בלבד, וזאת אחרי עלייה שנתית של 28.4% בפברואר.

 

הצמיחה בחודש מרץ הייתה הנמוכה ביותר מאז ינואר 2020, בימיה הראשונים של המגפה. הצמיחה השנתית הגיעה לשיא באפריל 2021, אז נרשמה עלייה חסרת תקדים של 218% במכירות, שהצביעה על התאוששות חזקה מבסיס השוואה נמוך במיוחד.

 

מאז הנתונים התאזנו, אך הצמיחה טרם ירדה מתחת ל-20%. נתוני המכירות בינואר ומרץ עודכנו פעמיים כלפי מטה, על בסיס עסקאות ממשיות, במקום הערכות. הצמיחה בינואר תוקנה מ-24.0% ל-21.6%, והצמיחה בפברואר ירדה מ-30.1% ל-28.4%.

 

מגמות תכשיטים שעונים אפריל 2022
מקור: IDEX Online

במהלך חודש מרץ, מכירות התכשיטים עלו ב-8.8% ומכירות השעונים עלו ב-7.0%, ורשמו עלייה ממוצעת של 8.5%.

 

מכירות תכשיטים שעונים אפריל2022
מקור: IDEX Online

משרד המסחר האמריקאי הפסיק לדווח על המכירות בחנויות התכשיטים, מסיבות מעשיות. הנתונים האחרונים שפרסם היו בחודש פברואר 2021. עם זאת, העדכון של משרד המסחר הוא התיקון הראשון מזה קרוב לשנה, וייתכן כי הוא יחזור לפרסם דוחות חודשיים. המכירות בחודשים ינואר 2019 עד פברואר 2021 עודכנו כלפי מטה, על סמך עסקאות ממשיות, במקום הערכות. בפברואר לבדו הצמיחה קוצצה בקרוב ל-8.5%. 

תחזית

ההוצאות על שעונים ותכשיטים בארה”ב ירדו בחודש מרץ, אחרי חודשים של עלייה נמרצת. ענף היהלומים סובל מחוסר ודאות בשל המלחמה, סנקציות, אינפלציה, וחוסר הוודאות בשלושת הנושאים. הצמיחה במכירות הייתה זניחה ב-2019, אך השתפרה ב-2020 (להוציא את החודשים הראשונים של הקורונה), וב-2021 נרשמה עלייה חיובית ביותר, ונרשם בה שיא של מעל עשור במכירות, שהסתכמו ב-115 מיליארד דולר. האם מרץ 2022 יתברר כנקודת מפנה?

 

לסקירת מחירי היהלומים לחצו כאן

 

לסקירת מכירות התכשיטים לחצו כאן 

 

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך

אינסטגרם

קבלו מאיתנו עדכונים חמים

תודה על רישומך