דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

משלחת בורסת היהלומים בוועדת הכנסת: להגדיל את הסיוע הממשלתי

על הפרק: אזור סחר חופשי במתחם הבורסה ברמת גן

משלחת מטעם בורסת היהלומים הישראלית, בראשות נשיא הבורסה יורם דבש, הציגה את טיעוניה להגדלת הסיוע הממשלתי לתעשיית היהלומים הישראלית, בדיון מיוחד שנערך השבוע (שני) בוועדת הכלכלה של הכנסת. נשיא הבורסה, יורם דבש, ציין בדיון כי התעשייה נפגעה משמעותית בחודשים האחרונים, בשל משבר הקורונה, שהוביל לסגירתם של כמעט כל שווקי היהלומים באסיה ובארה”ב.

 

ועדת הכלכלה התכנסה לדיון מיוחד במצבה של תעשיית היהלומים בישראל, לאור משבר הקורונה. יו”ר ועדת הכלכלה, הרב יעקב מרגי, אמר בדיון כי תעשיית היהלומים היא תעשייה מובילה בייצוא מישראל, ונפגעה באופן דרמטי מהמגיפה. “כשתעשייה מרכזית נפגעת כה קשה, המדינה חייבת להתערב ולספק לה את הסיוע הדרוש”, אמר.

 

יורם דבש אמר כי “תעשיית היהלומים הייתה מנוע צמיחה משמעותי של כלכלת ישראל במשך שמונה עשורים. כדי להבטיח את המשך הצלחתה של התעשייה שלנו, אנו מציעים לנצל את מעמדנו כמרכז יהלומים מוביל, ולהקים בישראל אזור סחר בינלאומי ביהלומים, בתמיכת משרד הכלכלה”.

 

בורסת היהלומים מכבי שמשון
צילום: IDI 

המפקח על היהלומים, אופיר גור, אמר כי “אזור סחר חופשי במתחם בורסת היהלומים יכול להיות רעיון מצוין, ובכוונתנו במשרד הכלכלה להתחיל  בדיונים בנושא באופן מיידי, כדי לקדם את הנושא”.

 

יו”ר ועדת הכלכלה, יעקב מרגי, סיכם את הדיון וקרא “למשרד הכלכלה ומשרד האוצר לפעול יחד כדי לגבש צעדים קונקרטיים להרחבת הסיוע הכלכלי, ליצור תכנית ספציפית בהתאם לצרכים של בורסת היהלומים, כולל תכנית אשראי ייעודית, ולפעול להקמת אזור סחר חופשי במתחם בורסת היהלומים ברמת גן”.

 

יהלומים מלוטשים
צילום: FreshPaint

בסוף הדיון, ועדת הכלכלה פרסמה את ההצהרה הבאה:

 

ועדת הכלכלה מאמינה כי לאור המשבר החמור והסיכון לעתיד התעשייה, הממשלה חייבת לספק פתרונות ייחודיים וייעודיים בכמה רמות:

 

– הוועדה ממליצה כי משרד הכלכלה ומשרד האוצר, לצד רשות המסים וגופים נוספים, יקימו אזור סחר חופשי בינלאומי במתחם בורסת היהלומים, שיאפשר לחברות זרות לפתוח משרדים בישראל ולעסוק במסחר יהלומים בישראל.

 

– הוועדה ממליצה כי משרד האוצר יעביר סיוע המותאם לצורכי התעשייה הספציפית.

 

– הוועדה ממליצה כי משרד הכלכלה ומשרד האוצר יעבדו יחד עם נציגות של בורסת היהלומים, על מנת להבטיח כי קרן ההלוואות בערבות המדינה תותאם לצורכי התעשייה.

 

 תגיות: בורסת היהלומים, יהלומים, יהלומים בישראל

עוד כתבות שיעניינו אותך