דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

יצאו לניווט בגליל – וגילו זהב

ארבעה תלמידים גילו במקרה מטבע נדיר בן כ-1,600 שנה
תגלית מטבע זהב גליל
צילום: ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

600 שנה אחרי שהקיסר הביזנטי תיאודוסיוס השני הביא לביטול נשיאות הסנהדרין, מנהיגות העם שישבה בגליל, תלמידים מצאו עדות נדירה מימים דרמטיים אלה בתולדות עם ישראל, כך נמסר על ידי רשות העתיקות.

 

על פי הדיווח של הרשות, בחודש פברואר השנה יצאו ארבעה תלמידי כיתה ט’ מביה”ס העמק המערבי בקיבוץ יפעת לאימון ניווט באזור נחל ציפורי בגליל. במהלך ניווט בשדה חקלאי סמוך לשביל הסנהדרין, קלטו הנערים מטבע זהב נוצץ על פני השטח. ארבעת התלמידים – עידו קדוש, אופיר סיגל, דותן מילר והראל גרין – הבינו כי מדובר בממצא חשוב, ועדכנו את המורה לגיאוגרפיה והיסטוריה זוהר פרישיאן, על המציאה, והוא יצר קשר עם רשות העתיקות.

 

מטבע זהב תיאודיוסיוס השני
צילום:ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

במפגש עם מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, ניר דיסטלפלד, מסרו ארבעת התלמידים את המטבע לאוצרות המדינה. הם קיבלו תעודות הוקרה, ואף נסעו יחד לשטח על מנת להצביע על המיקום המדויק שבו התגלה המטבע. לדברי דיסטלפלד, “נדיר למצוא מטבע זהב בודד בשטח. זהב תמיד היה יקר ערך, ואנשים מאוד השתדלו שלא לאבד אותו. אני מבקש לשבח את התלמידים ואת המורה על אזרחותם הטובה”.

 

ד”ר גבי ביכובסקי, מומחית מטבעות ברשות העתיקות, מסרה כי “מדובר בסולידוס, מטבע זהב שנטבע בקונסטנטינופול על ידי תיאודוסיוס ב’, סביב 423–420 לספירת הנוצרים. מטבע זה אמנם מוכר בחלק המזרחי של האימפריה הביזנטית, אך זו הפעם הראשונה שנתגלה מטבע מהטיפוס הזה בארץ ישראל. על צד אחד דיוקן הקיסר ועל הצד השני דמות ויקטוריה, אלת הניצחון, כשהיא אוחזת בצלב גדול”.

 

מטבע זהב תיאודיוסיוס השני
צילום:ניר דיסטלפלד, רשות העתיקות

תיאודוסיוס השני היה אחד הקיסרים המשפיעים ביותר באימפריה הביזנטית. בין היתר, הוא ערך קובץ חוקים מקיף לאימפריה, שנודע כ’קודקס תיאודוסיוס’. לדברי יאיר עמיצור, ארכיאולוג שביל הסנהדרין ברשות העתיקות, “הקיסר תיאודיוסיוס מופיע על המטבע, הוא זה ש ציווה על ביטול מוסד נשיאות הסנהדרין – הנהגת העם היהודי דאז, ועל העברת תרומות היהודים מהסנהדרין לאוצר הקיסרי. בעקבות ביטול הנשיאות על ידי תיאודוסיוס, הסנהדרין חדלה להתקיים ומרכז היישוב היהודי עבר לבבל, ומשם לגלות במשך 2000 שנה”.

 

לדברי עמיצור, “סמלי שהמטבע שנשא את דמותו נמצא היום דווקא ע”י תלמידים ישראליים בסמוך לשביל הסנהדרין – שביל הליכה שהכשירה השנה רשות העתיקות יחד עם בני נוער, המתחקה אחר הנהגת העם היהודי בגליל בתקופת המשנה והתלמוד”.

 

 תגיות: זהב, מטבע זהב, תכשיטים בישראל

עוד כתבות שיעניינו אותך