דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

מעצרים בזימבבוואה בחשד לכרייה לא חוקית והברחה

מזה שבועות מספר אנחנו מדווחים על כרייה לא חוקית המתבצעת באזור Marowa שבזימבבואה, כעת מתחילים להגיע דיווחים על גלי מעצרים של כורים ושל סוחרים ביהלומים
כרייה בזימבבואה
צילום: חיים אבן זוהר

מזה שבועות מספר אנחנו מדווחים על כרייה לא חוקית המתבצעת באזור Marowa שבזימבבואה, כעת מתחילים להגיע דיווחים על גלי מעצרים של כורים ושל סוחרים ביהלומים שהגיעו למקום. בין העצורים נמצאים אזרחים של מדינות זרות – חלקם נמצאים תחת מסווה של תיירים.
 

נודע כי מרבית העצורים בחשד לכרייה לא חוקית, הם נשים מבוגרות ובני נוער. למרות המעצרים, הכורים ממשיכים לפעול במקום, בטענה שהיהלומים הם מורשת מאבותיהם.
 

בין העצורים נמצא אזרח מוזמביק, שבכליו התגלו 22 יהלומי גלם – והוא נשפט לשנת מאסר. אזרח קוריאני נתפס במקום עם יהלומים בשווי 53 מיליון דולר, ודרכון דרום אפריקני. עוד מדווחים על אזרח בלגי שנעצר באחד ממחסומי הדרך ובידיו 272 קראט יהלומים.

 
בתוך כך מדווחים במדינה כי חברת Bubye Mines מאשימה את חברת River Ranch בהברחת יהלומים לדרום אפריקה. שתי החברות נמצאות בסכסוך שעיקרו השתלטות על מכרה יהלומים בזימבבואה, כאשר חברת Bubye Mines, הנמצאת בבעלות בעלה של סגנית הנשיא, ג’ויס מוג’ורו (Joyce Mujuru), מאיימת לפנות לרשויות תהליך קימברלי ולהתלונן על הברחות.

 
River Ranch מכחישה כל קשר להברחות יהלומים – וטוענת כי כל היהלומים הנכרים בשטחה נמכרים כחוק לחברת היהלומים הממשלתית.

 

 

מאת: טלי אילון-מצר, פורטל ענף היהלומים הישראלי

עוד כתבות שיעניינו אותך