דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

גלובל וויטנס

ארגון גלובל וויטנס (Global Witness) הוא ארגון לא ממשלתי, שהוקם לפני כעשרים שנה במטרה להילחם בשחיתות, בניצול ובאלימות הבאה לידי ביטוי בתעשיית המשאבים הטבעיים בעולם. הקבוצה, המחזיקה משרדים בוושינגטון ובלונדון, עורכת חקירות על מנת ללמוד מי הגופים העוסקים בפרקטיקות הנחשבות לא חוקיות ולא מוסריות. לפני כעשור היה הארגון מועמד לפרס נובל לשלום.

 

לאחר סיום תהליך איסוף הראיות, מפרסמת גלובל וויטנס את ממצאיה בדו”ח המופץ באופן נרחב. הממצאים והנתונים משולבים בקמפיין הקורא לשינוי במדיניות הגלובלית, המאפשרת קיומן של פעולות בלתי חוקיות ולא מוסריות.

 

הארגון, שהוקם בסיוע תהליך קימברלי (KP), מפקח אחר המסחר ביהלומים, אך גם אחר ענפי כריה אחרים, ביניהם: ייעור, קקאו, נפט וגז. בדצמבר 2011 עזבה הקבוצה את KP, כיוון שלטענתה בארגון ישנם פגמים גדולים ולמדינות החברות בו אין כל עניין לתקנם.

 

גלובל וויטנס מרכז את מאמציו במדינות שונות, ביניהן אנגולה, בורמה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גינאה המשוונית, אינדונזיה, חוף השנהב, קזחסטן, ליבריה, סיירה לאונה, טורקימיניסטן וזימבבואה. הקמפיין הראשון שפירסמה הקבוצה כוון נגד סחר בלתי חוקי בעצים בין קמבודיה לתאילנד.

עוד ערכים שיעניינו אותך