אמרלד אבן

אמרלד אבן – ברקת אבן חודש מאי

ברקת, ובשמה הלועזי אמרלד, היא אבן ההולדת של חודש מאי. אבן החן הירוקה נכרית באתרים שונים ברחבי העולם, אך ייחודה הא שניתן לדעת על פי צבעה וטיב התכלילים שבה, מאיזה אזור בעולם הגיעה.

 

 

מקור השם אמרלד

 

בסנסקריט נקראת האבן מרקטה (ירוק) וביוונית התגלגל שמה לאזמרגד, דרך צרפתית עתיקה ואנגלית תיכונה השתנה שמה לאמרלד.

 

טבעת אמרלד ריקי מרטין
צילום: Wilfredo Rosado

 

 

הברקת ביהדות

 

הברקת נזכרת בתנ"ך מספר פעמים, בעיקר בתיאור החושן – זוהי האבן השלישית בטור הראשון בחושן והיא מיוחסת לשבט לוי. אמנם אין תיאור של האבנים ולכן לא ידוע בוודאות שמדובר באותה האבן אולם בעברית השתרש הזיהוי של הברקת המקראית עם האמרלד.

 

 

מדרש תלפיות, ספרו של רבי אליהו הכהן מהמאה ה-18-17 שחי באיזמיר, תורכיה כותב על הברקת כי "לוי מפתח על ברקת, ונקראה כן על שם שנוצצת כברק ומאירה כנר ותרגם אונקלוס ברקן. ונקראת אקדח שנאמר: ושעריך לאבני אקדח, על שם שקודחת כגחלת והוא מלשון קודחי אש וניתנה ללוי על שם ששבט לוי היו מאירים בתורה, שנאמר: יורו משפטיך, ומשה שהיה משבט לוי כשנולד נתמלא הבית אורה, וגם קרן אור פניו שנאמר: חכמת אדם תאיר פניו. וסגלתה שהיא מחכימת פתי ומאירת עינים, מלבד מה שמשתמשים בעצם גופה כמו בנר, ואומרים שאם שוחקין אותה ומערבין במאכל ובמשתה יועיל הרבה להחכים ולפתוח את הלב".

 

לפי פירוש "שלטי הגיבורים" של הרב הרב יהושע בועז בן שמעון ברוך, הברקת "מחכימת פתי ומאירה עיניים בתורה".

 

עגילי זהב אמרלד נופך תקופה רומית
צילום: מריאנה סולצברגר, באדיבות רשות העתיקות

אבן אמרלד סגולות ותכונות

 

 

הברקת נחשבת לאבן המקלה על לחצים ומביאה לאיזון פיזי, רגשי ורוחני. האבן עוזרת בתקופות של שינוי ומסייעת בראיית כיוונים חדשים. כמו כן היא נתפסת כמטהרת אנרגיות שליליות ולפי האמונה ההודית הברקת משרה שפע, שלווה, רווחה ומזל. בפן הפיזי האבן נחשבת למסייעת לטיפול בבעיות ראייה, נשימה וגב.

 

 

רקע היסטורי על הברקת

 

הברקת נחשבת לאחת מאבני החן היקרות בטבע. היא מוזכרת אצל פליני אך ידוע על שימוש בה עוד במצרים העתיקה, שם נמצאו אבני ברקת בין חפצי החנוטים. מצרים היתה המקור העיקרי של האבן בתקופה העתיקה והאבנים שנכרו שם נסחרו בהודו ובאירופה. עיקר תהילתה של הברקת הגיע כאשר הספרדים גילו אבנים מרהיבות בדרום אמריקה.

 

טבעת אמרלד של רוני טוחנר
צילום: רוני טוחנר תכשיטים

אגדות על הברקת

 

סיפורים פנטסטיים רבים נקשרו לאורך השנים באבן הברקת. האצטקים האמינו כי היא קדושה, יש המאמינים כי הרמס טריסמגיסטוס, שעל פי האמונה היה מיזוג בין אל החכמה והמאגיה היווני הרמס לאל המצרי ת'חות', חקק חוקי קסם על לוח ברקת הנקרא "טבלת האזמרגד". לפי אמונות מסוימות הגביע הקדוש עשוי מברקת.

 

אבן אמרלד גלם 887 קרט
צילום: Courtesy of Guernsey’s

 

כריית הברקת

 

ארצות הכרייה העיקריות הן זמביה, קולומביה, ברזיל, רוסיה.

 

ילידי החודש המפורסמים

 

המלכה ויקטוריה, צ'רלס השני, איגור סיקורסקי

 

צבע: גוונים של ירוק, נגרם בהשפעת מינרל הכרום
הרכב כימי: Be3Al2Si6O18
סולם קשיות: 8-7.5
מקדם שבירה: 1.57-1.56
משקל סגולי: 2.7
צורת גביש אופייני: הקסגונלית
מזל החודש: שור
כוכב: ירח
שליח: יוחנן המטביל
מלאך: מוריאל
צ'אקרה בפילוסופיה ההודית: הצ'אקרה הרביעית, צ'אקרת הלב

 

מאת: איריס הורטמן 

כתבות נוספות בנושא

דילוג לתוכן