דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

הודו חותרת להחזיר את הברק לענף היהלומים

תעשיית היהלומים ההודית הייתה פעילה למדי בחודש יולי, לאור ההכנות לתערוכת IIJS לשנת 2016.
צילום: muznabutt

תעשיית היהלומים ההודית הייתה פעילה למדי בחודש יולי, לאור ההכנות לתערוכת IIJS לשנת 2016. תערוכת JCK לאס וגאס ותערוכת הונג קונג בחודש יוני אמנם לא עמדו בציפיות מבחינת ההודים, אך אלו נושאים כעת עיניהם ל-IIJS, התערוכה המובילה של הענף בארצם.

 

על פי גורמים מקצועיים בשוק, מחירי היהלומים המלוטשים בהודו ירדו בשל רמות מלאי גבוהות בסוראט ובמרכזי ליטוש קטנים יותר. גם מחירי הגלם ירדו בשוק המשני. על פי דיווחים, יצרני יהלומים בהודו הציעו ללקוחות הנחות משמעותיות על מנת לצמצם את רמות המלאי ולשפר את תזרים המזומנים.

 

יצוא היהלומים החתוכים והמלוטשים מהודו הסתכם ביוני 2016 בכ-1.846 מיליארד דולר, לעומת 1.853 מיליארד דולר ביוני 2015, ירידה שנתית של 0.38%, כפי שעולה מנתונים לא סופיים שפרסמה המועצה לקידום ייצוא אבני חן ותכשיטים מהודו (GJEPC). ייבוא הגלם ירד ב-20.21% והסתכם ביוני השנה ב-1.20 מיליארד דולר, לעומת 1.50 מיליארד דולר ביוני אשתקד. ייצוא הגלם עלה ב-26.59% והסתכם ביוני 2016 ב-129.74 מיליון דולר, לעומת 102.49 מיליון דולר ביוני 2015. במהלך יוני 2016, עלה יבוא היהלומים החתוכים והמלוטשים להודו ב-5.16%, והסתכם בכ-252.31 מיליון דולר, לעומת 239.93 מיליון דולר ביוני אשתקד.

 

אחד האירועים שמסעירים את התעשייה ההודית נוגעים לסכום של 715 אלף דולר, ש-GJEPC העבירה בהעברה בנקאית לחברה המארגנת את תערוכת JCK בארה”ב, ולא הגיעו ליעדם. הנושא דווח למחלקה לפשעי סייבר במשטרת מומביי, לבנק המרכזי של הודו (CBI) ולמשרד האוצר. הבנק מבצע חקירה משלו, על מנת לאתר את ההעברה שבוצעה לחשבון האמריקאי.

 

אירוע קונסטרוקטיבי יותר נרשם לאחרונה, כאשר מנהיגי תעשיית אבני החן והתכשיטים ההודית בניו דלהי נפגשו עם ראש הממשלה, נרנדרה מודי (Narendra Modi). במהלך הפגישה, ביקשו חברים בתעשייה להוריד ל-5% את מס הייבוא על זהב, לצד דרישות נוספות.

 

הדרישה של מגזר הזהב נראית לגיטימית, לאור ביצועיו במשך השנים. גם מהנתונים העדכניים של ה- GJEPCעולה כי הייצוא של מגזר אבני החן והתכשיטים הסתכם ביוני 2016 ב-3.51 מיליארד דולר, כלומר עלייה של 4.03% לעומת 3.37 מיליארד דולר בחודש המקביל אשתקד. ייצוא תכשיטי הזהב ביוני 2016 עלה ב-27.24% ל-769.09 מיליון דולר, לעומת 604.43 מיליון דולר לפני שנה.

 

לעומת זאת, הביקוש הפיסי לזהב בהודו רושם השנה קשיים, לאור המחירים הגבוהים והמחלוקת הנמשכת עם הממשלה בנוגע למיסוי חדש ורפורמות שהוצעו בתעשייה. הודו צרכה ב-2015 קרוב ל-1,000 טון זהב, אך ייבאה עד כה השנה רק 215 טון של מטילי זהב, קצת פחות ממחצית מהכמות שנרשמה ב-2015, ורבים צופים כי סך ייבוא הזהב ב-2016 יהיה נמוך בהרבה.

 

בתעשיית התכשיטים, עם זאת, מורגשת הקלה לאחר ששר האוצר של הודו מסר ב-13 ביולי כי לא תתבצע כל ביקורת של תשלום מס הבלו בשנתיים הראשונות לפעילות של יחידות שחבות המס שלהן נמוכה מ-0.15 מיליון דולר (כלומר, שמחזור הסחורה שהן מייצרות מגיע עד 15.03 מיליון דולר). הממשלה גם החליטה להגדיל, ללא קשר להמלצות הוועדה, את “גבול הזכאות לעסקים בקנדה מידה קטן (SSI) מ-1.80 מיליון דולר ל-2.25 מיליון דולר, ואת גבול הפטור לעסקים בקנה מידה קטן מ-0.90 מיליון דולר ל-1.5 מיליון דולר בשנה פיננסית, או ל-0.12 מיליון דולר בחודש מרץ 2016”. אכן, חסדים קטנים…

 

עזרה עצמית היא העזרה הטובה ביותר, ומי כמו ההודים יודע שהמכון הגמולוגי ההודי (GII) – פרויקט תחת חסות משותפת של ה- GJEPCובורסת היהלומים של בהראט (BDB) – הציג לאחרונה כלי חדש לגילוי יהלומים סינתטיים בתוך כמה שניות. הכלי, ששמו “Quick-Check”, תוכנן על ידי צוות מחקר מטעם המכון הגמולוגי ההודי וארוטק (Arotek). הודו היא אחד המרכזים הגדולים בעולם לעיבוד יהלומים, ויוזמה זו הגבירה את האמון בתעשייה.

 

בתוך כך, תכנית המונטיזציה לזהב (GMS) של ממשלת הודו צוברת אט-אט תאוצה, כפי שמעידים נתונים רשמיים, לפיהם 3,000 ק”ג זהב כבר הופקדו בנאמנות על ידי מקדשים מרחבי הודו. התורם הגדול ביותר הוא מקדש טרימולה טירופאטי דבסט’נאם (Tirumula Tirupati Devasthanam), שהפקיד 1,311 ק”ג זהב בבנק הלאומי פונג’אב (Punjab) בחודש אפריל. תכנית המונטיזציה לזהב נועדה לגייס כ-20,000 טון זהב מרחבי המדינה, באמצעות עידוד מוסדות ואנשים להפקידם בידי הממשלה, ולהרוויח עבורם ריבית.

 

האם ייבוא הגלם להודו ירשום השנה עלייה, לאור הביקוש החלש ליהלומים מלוטשים בשווקי צרכנות אחרים? יש לחכות ולראות, אך נכון להיום הודו היא היבואנית הגדולה ביותר של יהלומי גלם במונחי נפח, כפי שמציין דו”ח סיכום המסחר הגלובלי ביהלומי גלם נכון ל-2015, שפרסם תהליך קימברלי (KPCS). הודו אחזה בנתח של 37.77% מכלל ייבוא יהלומי הגלם העולמי במהלך 2015, התחזקות קלה לעומת נתח של 37.55% בשנת 2014. במונחי נפח, לעומת זאת, גדל הנתח של הודו ל-31.69% מכלל ייבוא הגלם בעולם בשנת 2015, לעומת 30.40% בשנת 2014.

 

הודו שואפת להיעדר תלות בגורמים חיצוניים בכל הנוגע לחומרי גלם בתעשיית אבני החן והתכשיטים. פרויקט היהלומים של ריו טינטו (Rio Tinto) אמנם נדחה בשל סוגיות סביבתיות, אך התעשייה המקומית מקווה כי הממשלה תעניק דחיפה לכריית זהב ומינרלים אחרים. מדיניות חיפושי המינרלים הלאומית (NMEP) החדשה של ממשלת הודו נועדה להאיץ את פעילות החיפוש במדינה, באמצעות השתתפות גוברת של המגזר הפרטי. לשם כך, נקבעה הוצאה תקציבית של כ-319 מיליון דולר במשך 5 שנים, מעל ומעבר לתקציב השנתי שהקצה המכון הגמולוגי של הודו עבור התכנית, במסגרת משרד המכרות.

 

מגזר התכשיטים המקומי הפגין ביצועים טובים למדי בחודש יולי, אך נמוכים מהציפיות, נתון שניתן לייחס למחירי הזהב הגבוהים. המותג Tanishq של החברה ההודית טיטאן (Titan), אשר שייכת לקבוצת טאטא (Tata), רשם שיפור במכירות. במהלך הרבעון, טיטאן פתחה חמש חנויות של Tanishq וסגרה שתי חנויות של Gold Plus.

 

 

 

מאת ארונה גאיטונד (Aruna Gaitonde), עורך חטיבת אסיה, Rough & Polished

עוד מאמרים שיעניינו אותך

אינסטגרם

קבלו מאיתנו עדכונים חמים

תודה על רישומך