דלג לתוכן המרכזי
חדשנות בבורסה ליהלומים
simplified man
the israel diamond industry logo

GDX: מחירי היהלומים המלוטשים התאוששו בשבוע שעבר

שינוי במגמות המחירים בבורסה, לאחר שבועות של ירידות
מדד מחירי יהלומים GDX
צילום: GDX

אחרי כמה שבועות של ירידות מחירים, מחירי היהלומים המלוטשים בבורסה הישראלית רשמו בשבוע שעבר התאוששות קלה, ועלו בשיעור של 0.09% – כך עולה ממדד מחירי היהלומים GDX של חברת Carats.io.

 

מדד GDX (מדד Get-Diamonds) של Carats.io הוא המדד הראשון בשוק היהלומים המבוסס על נתוני מסחר אמיתיים. המדד מתבסס על נתוני מסחר היהלומים היומי בבורסה הישראלית, באמצעות אלגוריתם קנייני מתוחכם, העוקב אחר עשרות אלפי יהלומים עגולים בליווי תעודת GIA, כשכל יהלום מדורג על פי לא פחות מ-14 פרמטרים.

 

המחירים הסיטונאיים של יהלומים מלוטשים בישראל עלו כמעט בכל קטגוריה, בשעה שסיטונאי יהלומים בישראל ביצעו סידרה של התאמות מחירים קטנות, כולל עליית מחירים חזקה ביום רביעי. זו התפתחות חיובית בשוק היהלומים, לאחר שהמחירים נחלשו בחודש מרץ, ולא רשמו שינוי בשבוע הראשון של אפריל. מדד GDX, המדד הכללי של Carats.io, סגר את השבוע בעלייה של 0.06% לעומת השבוע הקודם.

 

מדד GDX, העוקב אחר היהלומים הנסחרים ביותר בשוק הישראלי, עמד בממוצע על 10,006.49 במהלך השבוע ה-15 של השנה (8-14 באפריל). המדד פתח את השבוע ברמה של 10,003.56, וננעל ברמה של 10.009.38.

 

העליות הגדולות ביותר נרשמו במחירי יהלומים איכותיים יותר, בעלי דירוגי צבע וניקיון גבוהים יותר, שאחריהם עוקב מדד GDX-I, שרשם השבוע עלייה של 0.2%. עליית המחיר השנייה בגודלה נרשמה במחירי היהלומים שמעניינים לרוב את תעשיית התכשיטים האמריקאית, כפי שבא לידי ביטוי במדד GDX-J. מחיריהם של יהלומים אלו עלו בממוצע ב-0.12% לעומת השבוע הקודם. מחיריהם של יהלומים קטנים יותר לא רשמו שינוי.

מחירי יהלומים מלוטשים בישראל

עליות המחירים נחלשו במרץ

 

מחירי היהלומים המלוטשים בישראל אמנם עלו בימים הראשונים של החודש, אך המחירים המבוקשים של יהלומים מלוטשים ירדו במהלך רוב החודש השלישי למדד המחירים של Carats.io. מדובר בירידה עונתית. המחירים הסיטונאיים של יהלומים מלוטשים בדרך כלל רושמים עלייה במהלך ינואר ופברואר, כאשר קמעונאים, בעיקר בארה”ב, אוגרים מלאי. חידוש המלאי מוביל לעליות מחירים, ובסוף פברואר המחירים לרוב עולים גם לקראת תערוכת אבני החן של הונג קונג.

 

אחרי התערוכה המחירים לרוב יורדים, ואין באופק אירועים נוספים שיניעו את הביקוש עד חודש מאי, שבו מצוין יום האם בארה”ב. השנה, מאחר שתערוכת הונג קונג לא עמדה בציפיות הסוחרים, נרשמו לחצים נוספים להורדות מחירים. במהלך מרץ, מדד GDX ירד ב-0.83% ל-10,100, ומחק את העליות שרשם פברואר. מדד GDX-D ירד ב-1.22% ל-4,005, ומחק אף הוא את עליות המחירים של פברואר.

 

למרות חולשתם בשבוע החולף, המדדים GDX-I ו-+GDX1 רשמו את ירידות המחירים הקלות ביותר.

מחירי יהלומים מרץ ישראל
מחירי יהלומים מלוטשים ישראל

מבנה מדד GDX

 

מדד GDX עוקב אחר המחירים המבוקשים של עשרות אלפי יהלומי גלם המלווים בתעודת GIA, ומוצעים למכירה ב-Get Diamonds. מדד ה-GDX פועל לפי הקטגוריות הבאות של דירוג יהלומים – בהתבסס על גודל, צבע ומידת בהירות :

 

שם המדד קרט צבע ניקיון
GDX 0.18-2.5 D-F IF-SI2
GDX-I 0.18-2.5 D-F IF-VVS2
GDX-J 0.18-2.5 G-I VS1-SI2
GDX-D 0.18-0.99 D-I IF-SI2
GDX 1+ 1-2.5 D-I IF-SI2

 

 

 

עוד מאמרים שיעניינו אותך

יהלומים קניה / מכירה

קבלו מאיתנו עדכונים חמים

תודה על רישומך