דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

הצורך בדירוג ניקיון SI3 של היהלום

באירוע שהתקיים ב-6.7 במעמד יורשיו של מייסד EGL - גי מרגל, הציג הגמולוג מנחם סבדרמיש בפני חברי וחברות בורסת היהלומים את הארגון מחדש של רשת המעבדות הגמולוגיות לבדיקת יהלומים
יהלום מלוטש לופה בדיקה
צילום: IDI

באירוע שהתקיים ב-6.7 במעמד יורשיו של מייסד EGL – גי מרגל, הציג הגמולוג מנחם סבדרמיש בפני חברי וחברות בורסת היהלומים את הארגון מחדש של רשת המעבדות הגמולוגיות לבדיקת יהלומים EGL שתנוהל גלובלית על ידו (למעט מעבדות ניו יורק וקנדה).

 

 

במסגרת הארגון מחדש של מעבדות היהלומים יוכפפו מעבדות הרשת לפרוצדורות הבדיקה, לסטנדרטים ולאבני המאסטר כפי שייקבעו על ידי EGL Platinum. לפניכם הסבר על דרגת ניקיון נוספת הנהוגה במעבדה – SI3

 

תרשים יהלומים בדרגת ניקיון SI2
צילום:היהלום

ניקיון הוא אחד הגורמים החשובים ביותר בהערכת היהלום. הניקיון מדורג על פי הכמות והבולטות של הפגמים הפנימיים ביהלום – התכלילים. מידת השפעתם של התכלילים על הניקיון נמדדת על פי ששה גורמים המשפיעים על המראה והיופי של היהלום:

1. אופיו של התכליל – (סדק, גביש וכדומה)

2. גודלו

3. כמות התכלילים

4. המיקום שלהם באבן

5. צבע התכלילים (חסר צבע, שחור וכדומה)

6. מבנה התכליל (מחזיר אור?)

 

 

שקלול הגורמים מאפשר לגמולוגים לקבוע את דירוג הניקיון של היהלום.
באחרונה, קיים צוות הגמולוגים של EGL Platinum מחקר שכלל 35,000 יהלומים באיכות נוי במשקל של 1.00 – 1.24 קרט, שהוצעו למכירה בבורסות יהלומים ברחבי העולם. התוצאות לימדו אותנו, שלמעלה מרבע מהיהלומים המוצעים למכירה בשוק מקבלים דירוג ניקיון שבין SI2 ל- I1. כל אחד מהדירוגים האלה נמצא הבדל מובהק ביניהן, הן במראה היהלום והן בערכו הכספי.

 

 

עוד על תכלילים וכיצד קובעים את הדרוג במאמר המלא.

 

 

מאת: מנחם סבדרמיש D.Litt. FGA גיא בורנשטיין FGA EGG

עוד מאמרים שיעניינו אותך

אינסטגרם

קבלו מאיתנו עדכונים חמים

תודה על רישומך