דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

בנגלדש תצטרף לתהליך קימברלי

ראש ממשלת בנגלדש הודיע, כי הממשלה אישרה את יישום תקנות תהליך קימברלי לסחר בגלם, וכי היא מתכוונת להצטרף לפורום המדינות החברות בתהליך
בנגלדש מפה
צילום: hans.slegers

ראש ממשלת בנגלדש הודיע, כי הממשלה אישרה את יישום תקנות תהליך קימברלי לסחר בגלם, וכי היא מתכוונת להצטרף לפורום המדינות החברות בתהליך.

 

פורום תהליך קימברלי הוקם בשנת 2000 בעקבות דיון ציבורי אשר טען שבמדינות מסוימות המסחר ביהלומים מסייע למימון מלחמות. יהלומים אלה זכו לכינוי יהלומי דמים או יהלומי קונפליקט.

 

מלחמות האזרחים העקובות מדם שהתנהלו בסיירה ליאונה ובאנגולה היו קשורות למאבק על שליטה באזורי כריית היהלומים. משאבי המדינה נוצלו על ידי קבוצות מורדים לקניית נשק ולכן נקרא הסחר ביהלומים אלו, סחר ביהלומי דמים או סחר ביהלומים מאזורי קונפליקט.

 

הפורום התכנס לראשונה בעיר קימברלי שבדרום אפריקה ומכאן שמו “תהליך קימברלי”. במשך השנים גיבש הפורום נהלי מעקב, תיעוד ובקרה על תנועת יהלומי הגלם בעולם. הפורום יצר מערך תיעוד קימברלי (KPCS) לפיו כל יבוא או יצוא של יהלומי גלם מחויב בתעודת מקור רשמית של המדינה המייצאת.

בתהליך חברות כיום 54 מדינות . מדינות שאינן עומדות בתנאי התהליך מושעות מחברותן וחל איסור על סחר ביהלומים עם מדינות שאינן חברות בתהליך.

 

 

 

מאת: שירה עמי

עוד כתבות שיעניינו אותך