דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

חיים אבן-זוהר – יקיר תעשיית היהלומים

חיים אבן-זוהר נולד ב-1947 בהולנד. ב-1965 עלה לישראל וב-1966 התגייס לצנחנים. ב-1969 החל ללמוד עיתונאות ומדעי המדינה באוניברסיטת קליפורניה. את התואר הראשון סיים בהצטיינות, בזכותה נמנה עם 20 סטודנטים מרחבי ארצות הברית, שנשלחו לוושינגטון עם מלגת קיום, כדי לעבוד בסנאט. עם סיומה של תקופה זו ‘גויס’ ללובי הישראלי בוושינגטון (אייפ”ק). במקביל, למד לתואר שני באוניברסיטה האמריקאית של וושינגטון. את לימודי הדוקטורט באוניברסיטת ג’ון הופקינס הפסיק, משום שכאב צעיר ומפרנס, הרגיש שכבר אינו יכול להצטיין בלימודיו.

 

בשנות השבעים, במסגרת עבודתו כעוזרו של היועץ הכלכלי של ישראל בוושינגטון, איתן רף, יזם פעילות, שאיפשרה לישראל לרכוש מממשלת ארצות הברית ללא מכרז, ובאשראי, יהלומי גלם מהמלאים שצברה ארצות הברית במלחמת העולם השנייה. כך נוצר הקשר הראשון בינו לבין ‘פיתוח’, שעסקה בשם ישראל בקניית יהלומים ומכירתם. ב-1976 מונה לסמנכ”ל ‘פיתוח’, ומייד יזם את הפרטת החברה. לאחר שהשלים את המשימה, החל לעבוד כמורשה חתימה בסניף בורסת היהלומים של הבנק הבינלאומי.

 

ב-1982, החליט לעזוב את התחום ולחזור לאהבתו הישנה – העיתונות. ב-1985 ייסד את ‘מזל וברכה’, כשהוא בונה סגנון חדש בעיתונות המקצועית בענף – עיתונות חוקרת ולוחמת. בשנות התשעים מכר את כתב העת ל-National Jeweler, שראה בו מנוף לקיום תערוכות תכשיטים בישראל. התערוכות לא עלו יפה, ועד מהרה שוב רכש את העיתון.

 

ב-2003, לאחר שאיבד חלקית את שמיעתו במהלך טיסה, החליט לשנות כיוון, להתרכז בעיקר בייעוץ עסקי, ולמסור את ‘מזל וברכה’ ל ‘איידקס’, כשהוא ממשיך להחזיק בחלק מהבעלות ולהשתתף בכתיבת כתבות ומאמרי מערכת. בשנות התשעים ייסד את כתב העת לתכשיטים – ‘עדי אור’. כיום, מוציא חיים אבן-זוהר לאור את הדו שבועון -Diamond Intelligence Briefs .

 

חיים אבן-זוהר כיהן כיועץ הגלם של מכון היהלומים. במסגרת זו ארגן כנסים בין לאומיים מקצועיים בנושא יהלומי הגלם (1999, 2000) ושיווק המלוטש (1999), הנחה את כנס הגלם הבין לאומי השלישי (2008), וארגן סמינרים.

 

עם ספריו נמנים From Mine to Mistress (במהדורות 2002, 2007), שהפך לכרטיס הביקור שלו ,Diamond Industry Strategies to Combat Money Laundering , שיצא לאור גם בעברית ו’כריית יהלומים בעולם’.

 

חיים אבן-זוהר הוא כיום עיתונאי ואנליסט בעל שם בין לאומי, מנחה מבוקש בכנסים בכל מרכזי היהלומים בעולם, חבר באיגוד המומחים המורשים למניעת הלבנת הון, מומחה לתכנון אסטרטגי, חבר במועצת היהלומים העולמית (WDC) מרצה בחו”ל ומרצה בהתנדבות בקורס המתמחים של הבורסה.

 

את פעילויותיו, לרבות ייעוץ לממשלות בקנדה, ארצות הברית, בריטניה ואפריקה, למוסדות פיננסיים מהגדולים בעולם ולחברות מובילות בתחום הפקת הגלם הוא עושה באמצעות תייסי בע”מ, אותה הקים בשנות השמונים.

 

ב-2008 העניקה לו הבורסה חברות כבוד כהוקרה על תרומתו לענף והתאחדות תעשייני היהלומים העניקה לו את התואר יקיר תעשיית היהלומים.

 

 

מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך