יהלום מלוטש - מחירי יהלומים

יהלום – אבן הולדת של חודש אפריל

יהלום הוא אבן ההולדת של חודש אפריל, ונחשב לאבן החן הפופולרית והיוקרתית ביותר. יהלומים נכרים באתרים שונים ברחבי העולם, ובעיקר באפריקה, רוסיה, קנדה ואוסטרליה. יהלום הוא גם החומר הקשה ביותר בטבע, המורכב מפחמן בלבד, עם דרגת קשיות של 10 בסולם מוס.

 

מקור השם יהלום

 

המילה "יהלום" מופיעה לראשונה בתנ"ך (שמות כ"ח, פסוק י"ח), כאבן השלישית בטור השני בחושן הכהונה, שנענד על ידי הכוהן הגדול. האבן מיוחסת לשבט זבולון.

 

היהלום ביהדות

 

המילה "יהלום" אמנם מופיעה כבר בספר שמות, אך לא ברור אם מדובר באבן החן שמוכרת לנו כיום. ספק אם היו יהלומים בארץ ישראל בשלב זה בהיסטוריה, מאחר שלא ידוע על מכרות באזור.

 

מימי הביניים ואילך, שבהם נאסר על יהודים לעבוד בשורה של תחומים, הם פנו לענפים אחרים, כולל מסחר וליטוש יהלומים ואבני חן. כמיעוט נרדף, זו הייתה דרך מצוינת לשמר עושר, ולהעבירו ממקום למקום. למסחר סייע קיומן של קהילות יהודיות מבוססות בערים גדולות באירופה, שאפשרו לשלוח ולקבל תשלום עבור משלוחי יהלומים.

 

תכונות וסגולות ריפוי המיוחסות ליהלום

 

היהלום משדר בו זמנית עוצמה, רוך ועידון. הוא מסמל נאמנות זוגית ובאהבה, ונחשב כאבן שפע. היהלום נחשב גם לסמל למנהיגות, ומחזק את האינטלקט והמקוריות. הוא מסייע לבסס תחושות של אמון, כולל בקשר הזוגי, מסייע לרדיפת שלום, מונע ריבים ומחלוקות, ואפילו מסייע לשינה עמוקה בלילה. 

 

יהלומים מלוטשים יהלומים לבנים
צילום: Bjoern Wylezich / shutterstock.com

רקע היסטורי ליהלום

 

תחום היהלומים נפרד מיתר אבני החן, בכל הנוגע לכרייה, מסחר וליטוש. היהלום אמנם מתגבש בכל צבעי הקשת, אך מוכר בעיקר בזכות הגרסה השקופה וחסרת הצבע שלו. היהלום התפרסם בעיקר בתחילת המאה ה-20, בזכות קמפיין פרסומי מהמוצלחים בהיסטוריה, שהפכו אותה לאבן הפופולרית והנרכשת ביותר לציון מאורעות חשובים בחיים, ובראשם נישואין.

 

היהלומים הפכו נפוצים והגיעו לקהל גדול יותר החל מסוף המאה ה-19, אז התגלו יהלומים בדרום אפריקה. אז גם התקבע המנהג להעניק לכלה שתי טבעות – טבעת משובצת לרגל אירוסין, וטבעת נישואין ללא שיבוץ. 

 

לופה לוטש יהלום מלוטש
צילום: EgolenaHK / shutterstock.com

כרייה של יהלומים

 

ארצות הכרייה העיקריות הן רוסיה, בוצוואנה, אוסטרליה, קונגו, קנדה, אנגולה, דורם אפריקה, זימבבואה, נמיביה וסיירה לאון.

 

 

ילידי החודש מפורסמים

 

המלכה אליזבת ה-2, שייקספיר, ליאונרדו דה וינצ'י, צ'ארלי צ'פלין, אל פצ'ינו, מרלון ברנדו

נוסחה כימית: C
צבע: משתנה- חסר צבע, לבן, צהוב, חום, כחול, שחור, אדום, ירוק, אפור, ורוד וסגול.
שיטת התגבשות: קוביות ואוקטהדרונים
קושי ע”פ מוהס: 10
משקל סגולי: 3.516 – 3.525
אבן החודש: אפריל
מזל החודש: טלה/שור

 

כתבות נוספות בנושא

דילוג לתוכן