דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

קימברליט ויהלומים

קימברליט הסלע הכחול סלע בעל מבנה פרגמנטי המכיל יהלומים. הקימברליט שעולה לפני כדור הארץ

 

מקור השם קימברליט

 

הסלע נקרא על שם העיר קימברלי בדרום אפריקה שם זוהה לראשונה בהקשר ליהלומים בסוף המאה ה- 19.  עד אז לא היה ידוע הקשר בין היהלומים לקימברליט. היהלומים שהיו קיימים עד אז בעולם, נאספו בברזיל ובהודו באפיקי נהרות. מקור היהלומים באותם נהרות לא היה ידוע לבני התקופה.

 

צורת היווצרות הקימברליט

 

לקימברליט צורת היווצרות מיוחדת. הוא נוצר בקרום כדור הארץ במבנים אנכיים שחודרים  את שכבות הקרקע והסלע השונות. המבנים האנכיים האלה נקראים ארובות קימברליט. משערים שההתפרצות הקימברליט האחרונה התרחשה לפני 25 מיליון שנה. ע”פ רוב המדענים רוב התפרצויות הקימברליט נעשו בתקופת קרטיקון 65.5 – 146 מיליון שנה. לקימברליט יש צורה מובחנת של משפך או גזר הפוך צר בחלקו הפנימי ורחב בעליון. קימברליטים מופיעים גם בצורת דייק מבנים גיאולוגיים אנכיים ישרים.

 

 

טרקטור מעמיס עפרת יהלומים, קימברליט מכרה לטסנג של ג'ם יהלומיםטרקטור מעמיס עפרת יהלומים, קימברליט מכרה לטסנג של ג'ם יהלומים
צילום:Gem Diamonds

 

הערכת כדאיות כלכלית של קימברליט

 

הערכת הכדאיות הכלכלית של קימברליט נעשית בדרך כלל בארבעה שלבים. בכל שלב הדוגמית נבדקת ועל פי תוצאות הבדיקה ממשיכים לשלב הבא בהערכה.

 

בשלב ראשון נאספים מפני הקרקע דגימות להימצאות אינדיקטורים גיאוכימיים המצביעים על היתכנות הימצאות של יהלומים. לאחר גילוי גוף הקימברליט נבדקת דוגמית קטנה יחסית של כמה מאות קילוגרמים בה מחפשים הימצאות של יהלומי מיקרו. אם התשובה חיובית ממשיכים לשלב השלישי בו לוקחים דוגמית קרקע של לפחות 200 טון ועושים הערכת גודל היהלומים בדגימה. המטרה לקבוע היתכנות מסחרית על פי גודל היהלומים שנמצאו בבדיקה. התשובה צריכה להיות כמה קרט יהלומים יפיקו מטון עפרה.

 

מטרת השלב הרביעי של הבדיקה לקבוע להגיע לחבילת יהלומים של 1,000 קרט ולהעריך את השווי המסחרי של היהלומים בהתאם לכמות העפרה. יחס מסחרי טוב נחשב 1 קרט יהלומים מול טון אחד של עפרה.

 

האם היהלום נוצר בקימברליט

 

למרות שאולי ניתן לחשוב כך היהלום לא נוצר בקימברליט. מדענים חושבים כי היהלום נוצר במעטפת של כדור הארץ, כ- 150 ק”מ בעומק כדור הארץ, בתנאי לחץ וטמפרטורה גבוהים לפחות של 2000 מעלות. היהלום מגיע לפני הקרקע עם הקימברליט. הקימברליט רק נשא את היהלום אתו כשהוא מתפרץ ומגיע לפני הקרקע.

 

מאת: איריס הורטמןתגיות: קימברליט

עוד ערכים שיעניינו אותך