דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

מכרות היהלומים באנגולה

הרפובליקה של אנגולה שבדרום אפריקה מתבססת כבר שנים רבות על יהלומים כמקור צמיחה כלכלי. כיום, תפוקת היהלומים של המדינה היא השלישית ביבשת – אחרי בוצואנה ודרום אפריקה, בהתאמה. במונחי תפוקה עולמית, אנגולה ניצבת במקום השביעי, והיהלומים שנכרים בה מהווים כ-5% מכלל היהלומים בעולם. על פי נתונים שפירסם לאחרונה ה-KP, התפוקה של אנגולה עלתה ב-2014 ב-13%, ועמדה על 1.32 מיליארד דולר. נפח היהלומים עלה ב-2% והסתכם ב-8.791 מיליון קרט.

אנדיאמה (Endiama), חברת כריית היהלומים שבבעלות ממשלת אנגולה, דיווחה בפברואר 2015 כי במדינה ישנן עתודות יהלומים נרחבות, המוערכות ב-300 מיליון קרט. מנכ״ל אנדיאמה, קרלוס סומבולה (Carlos Sumbula), אמר בוועידת כריה שנערכה בקייפטאון, כי חלק ניכר משטחי המדינה עדיין לא נחקר. החברה ציינה עוד, כי נערכו מחקרים גיאולוגיים ראשוניים ב-29 איזורים מתוך 108 האיזורים במדינה הזמינים לעבודות סקירה ומחקר.

שלושה מכרות יהלומים קיימים באנגולה. מכרה היהלומים קטוקה (Catoca) מכיל את ארובת הקימברליט הרביעית בגודלה בעולם. הוא ממוקם במחוז לונדה סול (Lunda Sol) שבמרכז-מערב אנגולה, כ-55 ק”מ מהעיר סורימו (Saurimo). קטוקה הוא מכרה היהלומים הגדול באנגולה, ומשתרע על פני כ-640 דונם. ב-2013 נמכרו יהלומי גלם מקטוקה בשווי 594 מיליון דולר – עליה שנתית של 3%, ובסך הכל נכרו 6.556 מיליון קרט יהלומי גלם, ירידה שנתית קלה של 2%.

מכרה היהלומים פוקאומה (Fucauma) ממוקם במחוז לונדה-צפון (Lunda Norte) באנגולה (Angola), והוא מכרה יהלומים בבנייה. מאז החלו החקירות באזור, בעלי האחזקות הגדולות ביותר בו הן אנדיאמה עם 40%, וטרנס האקס (Trans Hex) עם 35%. בשנת 2004 הושלמה בדיקת היתכנות וקידוחים, ובעקבותיה הוחלט על תוכנית השקעת 15 מיליון דולר בהרחבת הפעילות במכרה. על פי דיווח ב-Rough & Polished, אנדיאמה ואלרוסה (Alrosa) חתמו ב-2013 על הסכם חיפושים משותף, שמטרתו התחלת פעילות בפוקאומה ומכרה לוריקה (Luarica), אף הוא באנגולה, ב-2014.

מכרה היהלומים השלישי הינו לוריקה, הנמצא בבעלות קונסורציום של חברות כריית יהלומים. שתי החברות בעלות האחזקות הגדולות ביותר הן אנדיאמה וטרנס האקס (Trans Hex), עם 38% ו-32% בהתאמה. על פי Rough & Polished, ב-2014 יוצרו בלוריקה כ-95,000 קרט (19 ק”ג) של יהלומים, 84,000 מתוכם נמכרו במחיר ממוצע של למעלה מ-300 דולר לקרט – מחיר שקבע רף חדש ליהלומים שמקורם באנגולה

עוד ערכים שיעניינו אותך