דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

מעבדה גמולוגית

מעבדה גמולוגית עוסקת בבדיקה ודירוג של יהלומים, אבני חן ותכשיטים באמצעות ציוד אופטי, אלקטרו-אופטי וציוד מדעי אנליטי חדשני. מעבדות גמולוגיות משרתות את היצרנים והסוחרים בענפי היהלומים, אבני החן והתכשיטים, את בעלי החנויות, ואת הציבור הרחב, תוך מתן מידע מקצועי בנוגע ליהלומים.

 

תפקידה של מעבדה גמולוגית הוא לזהות ולדרג אבני חן ויהלומים באובייקטיביות ככל הניתן, תוך היענות לכללי המועצה הבינלאומית ליהלומים.

 

המעבדה חייבת לשמור על מקצועיות, להיות חסרת פניות ולשמור על כללי הגילוי הנאות ומקצועיות ברמה הגבוהה ביותר. מעבדה גמולוגית חייבת לפעול בכפוף לקריטריונים בינלאומיים, ובהתאם לכללי הגילוי הנאות המחייבים תיאור מלא ומדויק של הפריט הנבדק.

 

בנוסף, מעבדות גמולוגיות מספקות ליהלומים תעודה, המציגה את הדירוג שקיבלו יהלומים לפי ארבעת הקריטריונים המקובלים בענף: צבע, ניקיון, משקל וליטוש (4C’s).

 

המעבדה הגמולוגית הראשונה נפתחה בלונדון, בשנת 1925. ב-1931 נפתחה מעבדה ראשונה גם בארה”ב, על ידי רוברט שיפלי ואשתו, שייסדו את ה-GIA. כיום, קיימות בין היתר מעבדות גמולוגיות בארה”ב, באנגליה, בהודו, ביפן, בבלגיה, בצרפת, ברוסיה, באוסטרליה ובישראל.

 

מעבדות גמולוגיות רבות אמנם עשויות לנפק תעודות שונות לאותו יהלום, אולם המעבדות הגמולוגיות הגדולות והמוכרות בעולם יגיעו לרוב לתוצאות דירוג דומות מאוד.

 

הערך מבוסס על המאמר “מהי מעבדה גמולוגית” מאת שירה עמי, שפורסם ב”יהלום 204″, בחודש ספטמבר 2011. 

 

 

עוד ערכים שיעניינו אותך