דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

יהלום הדמים

הסרט “יהלום הדמים” (לגעת ביהלום), בכיכובו של ליאונרדו דיקפריו מתרחש במהלך מלחמת האזרחים שהתחוללה בסיירה ליאונה בשנים 1996-1999.

 

הסרט מתאר מדינה שסועת קרבות ומאבקים בין חייליי הממשלה לכוחות מורדים. בתחילת הסרט נחטף סולומון ונדי, דייג מקומי, ונלקח לעבודות כפייה בכריית יהלומים על ידי כוחות מורדים. הוא מוצא יהלום ורוד גדול ומחביא אותו לפני שהוא נלקח לכלא על ידי כוחות הממשלה.

 

ליאונרדו דיקפריו מגלם את דני ארצ’ר, שכיר חרב דרום-אפריקני הסוחר בנשק תמורת יהלומים. הוא נכלא לאחר שנתפס מבריח יהלומים לליבריה ובכלא שומע על היהלום הוורוד. הוא מסדר את שחרורו מהכלא של הדייג ומציע לסייע לו למצוא את משפחתו בתמורה ליהלום.

 

השניים עושים את דרכם לעיתונאית אמריקנית אך זו מסרבת לעזור עד שארצ’ר מספר לה על שוק היהלומים במטרה להפסיק את הסחר ביהלומי מריבה (יהלומי דמים) ולקטוע את המימון למלחמת האזרחים.
ארצ’ר וסולומון יוצאים למסע במטרה למצוא את היהלום אך ארצ’ר נפצע לאחר שהם מוצאים את היהלום וסלומון מגיע עם היהלום ללונדון שם הוא מוכר אותו לנציג של חברת יהלומים דרום אפריקנית תמורת שני מיליון ליש”ט ואיחוד עם משפחתו. העיתונאית, שמצלמת את העסקה, מפרסמת כתבת מגזין וחושפת את הסחר ביהלומי דמים.

 

תעשיית היהלומים הגיבה בעירנות כשנודעה עלילת הסרט, בשל חשש מנזק תדמיתי. התעשייה השקיעה מיליוני דולרים במסע יחסי ציבור שהציג את הצד האחראי של הכרייה והמסחר. בחלק ממסע יחסי הציבור, הציגו מודעות בעיתונים המובילים בעולם את הצלחתו של תהליך קימברלי לפקח אחר המסחר ביהלומי גלם ולצמצם משמעותית את היקף המסחר ביהלומי מריבה (יהלומי דמים).

 

בסופו של דבר, למרות החששות, יציאת הסרט לא השפיעה בצורה ניכרת על מכירות היהלומים, עם זאת, עד ימינו מורגשת מודעות גוברת של הצרכנים לסוגיות מוסריות בענף.

עוד ערכים שיעניינו אותך