דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

יהלום טיפאני

יהלום טיפאני המפורסם” הוא יהלום הנקרא על שמה של חברת טיפאני, הבעלים של היהלום. זהו יהלום בצבע צהוב, השני בגודלו בעולם, ומשקלו 128.54 קרט. היהלום מלוטש בליטוש כרית, מידותיו 28.25 X 27 X 22.2 מילימטר.

 

מקור היהלום

כאמור שייך היהלום לחברת טיפאני (Tiffany & Co) מאז 1878. אין תיעוד רשום למקורו, אולם מאמינים כי התגלה ב-1877 או 1878 באחד ממכרות קימברלי שבדרום אפריקה, אשר בבעלות חברת הכרייה הצרפתית Compagnie Francais de Diamant du Cap. החברה שלחה את היהלום לפריז, שם שילם סוכן מטעם קימברלי 18,000 דולר עבור יהלום הגלם, שמשקלו היה 297.42 קרט.

 

ליטוש היהלום

לאחר שרכשה את היהלום, הטילה טיפאני על גמולוג החברה, ד”ר ג’ורג’ פרדריק קונץ  (George Frederick Kunz), את משימת הליטוש האופטימלי. ליטוש היהלום לצורתו הנוכחית ארכה קרוב לשנה, כשיש המאמינים כי מספר הפאות נקבע כדי לצמצם את הזוהר של היהלום, ולהעניק לו מראה “מעושן” יותר.

 

שיבוץ היהלום

במשך השנים שובץ היהלום במגוון תכשיטים. אחד השיבוצים המפורסמים הוא בענק משובץ יהלומים שבו שולב היהלום הצהוב הגדול, שאותו ענדה השחקנית אודרי הופבורן, בסרט “ארוחת בוקר בטיפאני”. בשנת 1995 הוצג היהלום בשיבוץ אחר – “ציפור על סלע” (“bird on a rock”, בתערוכה רטרוספקטיבית לזכר ז’אן שולמברגר, תכשיטן צרפתי מפורסם.

 

בשנת 2012, לכבוד חגיגות 175 שנה לייסוד חברת טיפאני, שובץ היהלום מחדש בענק יהלומים מרהיב. לאחר שהוצג בחנויות טיפאני השונות בעולם, הוא נמצא כיום בחנות טיפאני בשדרה החמישית בניו יורק.

 

שובר שיאים

יהלום טיפאני הוצג בחנות הדגל של החברה בניו יורק במשך למעלה מ-70 שנה. במשך השנים, היהלום הוצע למכירה רק כמה פעמים. ב-1951, הוא כמעט נמכר תמורת חצי מיליון דולר, אף העסקה לא יצאה לפועל. ב-1972, פורסם בניו יורק טיימס כי טיפאני תמכור את היהלום תמורת 5 מיליון דולר, והפעם האחרונה שהוא הוצע למכירה היתה ב-1983, אז הוערכה האבן ב-12 מיליון דולר.

 

עוד ערכים שיעניינו אותך