דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

ליטושי פנטזי

המושג פנטזי מתייחס לליטוש יהלומים בצורות השונות מן הליטוש מהקובל של יהלום עגול. צורת ליטוש יהלום הגלם נקבע על פי ניתוח משולב של מספר מדדים: המשקל הגדול ביותר שניתן להפיק ממנו תוך הענקת מרב ה׳חיים׳ ליהלום והביקוש הרווח בשוק בזמן הנתון.

 

הניסיון מלמד, כי הצורה המיטבית להשגת התוצאה המרבית היא ליטוש יהלום לצורה עגולה. אולם, במקרים רבים, יש ליהלומי הגלם צורה מוארכת או מורכבת. ליטוש יהלומים אלו כיהלומים עגולים גורם לניצולת נמוכה של חומר הגלם ולייקור המוצר הסופי.

 

על כן, התפתח בעשורים האחרונים ליטוש יהלומים, שצורתם שונה מהצורה העגולה המקובלת. בליטושים אלה ניתן דרור לדמיון בחיפוש צורות חדשות, שיניבו ניצולת גבוהה יותר של חומרי הגלם וישמרו במקביל, במידה המרבית, על הברק והזוהר. יהלומים אלה מכונים יהלומי פנטזי או יהלומי פנסי. צורותיהם של יהלומי הפנטזי רבות ושונות – אובל, הקרוב בצורתו לאבן העגולה, מרקיזה, טיפה ולב. בצורות אלו מנסים לשלב ליטוש חלקים כדוגמת יהלום עגול תוך משיכה לחלקים בעלי קצוות חדים.

 

יהלומים הנוצרים מליטוש יהלומי גלם ארוכים בליטושים מדורגים ושטוחים, כדוגמת טייפר ובגט.
בנוסף, יש שילובים בין יהלומים ארוכים וקצרים, ובין ליטושי מדרגות וברילאנט, דוגמת פרינסס, קארה, אמרלד, רדיאן וצורות רבות נוספות, המעוצבות בהתאמה לחומר הגלם ולמגמות השיווק.

 

 

באדיבות: שלום ליסיצקי, מחבר הספר יהלומית מדוברת

עוד ערכים שיעניינו אותך