דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

יהלומים סגולים

יהלומים סגולים נוצרים כתוצאה משינוי צורה של גביש היהלום, באותם תנאים שבהם מופקים יהלומים אדומים. יהלומים סגולים הם נדירים כמו אדומים, ונמכרים תמורת מחירים גבוהים באותה מידה.

 

רק שני יהלומים סגולים זכו לפרסום עולמי, אך יודעים עליהם מעט באופן יחסי. יהלום ‘הלב הסגול המלכותי’ (Royal Purple Heart) הוא היהלום הגדול ביותר בצבע פנסי סגול ויויד שהופק אי פעם. האמונה הרווחת היא כי מקורו של היהלום ברוסיה. הוא שוקל 7.34 קרט, בעל דרגת ניקיון של l-1, ולוטש בשלמות לצורת לב על ידי תאגיד היהלומים ג’וליוס קליין (Julius Klein). לא ידוע מיהו הבעלים הנוכחי של היהלום.

 

יהלום מסתורי אף יותר הוא ‘הלב הסגול הנעלה’ (Supreme Purple Heart). למרות שמו, היהלום הוא בעל ליטוש עגול ברילאנט. דירוג הצבע המדוייק שלו לא ידוע, וכך גם דירוג הניקיון שלו. בדומה ליהלום הלב הסגול המלכותי, לא ידוע בוודאות מהו מקורו של יהלום הלב, אך האמונה הרווחת היא כי נכרה באמזוניה ב-30 השנים האחרונות. היהלום יוצא דופן במיוחד בזכות השינויים בצבעו – מזווית אחת הוא נראה סגול כהה, ומצדו האחר כמו אדום כהה.

 

יהלומים סגולים הם כה נדירים, עד כי מפורסמים מתקשים לשים ידיהם על אחד (או לשים אחד על ידיהם). אולם ב-2003, כוכב הלוס-אנג’לס לייקרס, קובי ברייאנט – שהואשם באונס באותה תקופה – פייס את אשתו ונסה, כשרכש עבורה טבעת יהלום סגול במשקל 8 קרט, תמורת 4 מיליון דולר.

 

ב-2008, נראה היה כי התגלה מקור חדש ליהלומים סגולים. החברות Metalex Ventures, Dianor Resources ו-Wemindji Exploration הודיעו כי דגימה שנלקחה מאזור ג’יימס ביי שבקוויבק הניבה 649 יהלומים, כולל 9 יהלומים סגולים.

עוד ערכים שיעניינו אותך