דלג לתוכן המרכזי
Fundraising Program by WFDB to Help India Fight Corona
the israel diamond industry logo

יהלומים ורודים

להבדיל מיהלומי פנסי אחרים, שמקבלים את צבעם המיוחד בשל חשיפה לכימיקלים במהלך תהליך התגבשותם, צבעם של יהלומים ורודים הוא לרוב תוצאה של שינוי מבני בגביש המשנה את האופן שבו האבן מחזירה אור, ומעניק לה גוון ורוד או אדום.

 

מקור היהלומים
מכרה ארגייל (Argyle) שבמערב אוסטרליה הוא המקור לכ-90% מהיהלומים האדומים והוורודים בעולם, רובם קטנים – משקלו הממוצע של יהלום ורוד מארגייל הוא 1 קרט, והמכרה מפיק כ-50 קרט יהלומים ורודים מדי שנה, כ-0.0001% מכלל תפוקת היהלומים השנתית שלו. נדירותם של היהלומים הוורודים הופכת אותם למבוקשים ביותר, וארגייל מנהלת מכרז שנתי למכירתם.

מכרה ארגייל הוא אמנם המפיק העיקרי של יהלומים ורודים, אך האבנים הגדולות ביותר מסוג זה – כולל כמה מהיהלומים המפורסמים ביותר בעולם – הגיעו ממקומות אחרים.

 

הגדול מכולם
היהלום הוורוד הגדול ביותר שנמצא אי פעם – הדריה אי-נור (Darya-i-Noor) – שוקל 186 קרט, ואחריו ברשימה יהלום נור-אל-אין (Nur-el-Ain) שמשקלו 60 קרט, ויהלום שה ג’האן (Shah Jahaan) שמשקלו 56.71 קרט, כולם התגלו לפני מאות שנים במכרות קולור
(Kollur), סמוך לגולקונדה (Golconda) שבדרום הודו. יהלום אגרה (Agra), יהלום פנסי בצבע ורוד בהיר שמשקלו 32.34 קרט, נכרה אף הוא בהודו, לפני פיתוח מכרות קולור. יהלום שטיינמץ הוורוד (Steinmetz Pink), שמשקלו 59.60 קרט וצבעו פנסי ורוד עז, נכרה בדרום אפריקה, והופיע לראשונה כיהלום מלוטש רק ב-2003.

 

היקרים מכולם
בסוף 2010, תעשיית היהלומים העולמית החלה להראות סימני התאוששות מהמשבר הכלכלי, ומספר יהלומים ורודים גרפו סכומים אסטרונומיים במכירות פומביות. קניין אנונימי רכש את יהלום הוורוד המושלם (Perfect Pink) שמשקלו 14.23 קרט תמורת 23 מיליון דולר במכירה פומבית של כריסטי’ס בהונג קונג, כלומר יותר מ-1.6 מיליון דולר לקרט. והתכשיטן המפורסם לורנס גראף (Lawrence Graff) – הבעלים של יהלום “סחלב גראף הוורוד” ( Graff Pink Orchid) – שילם 45.6 מיליון דולר תמורת יהלום בצבע ורוד עז במשקל 24.72 קרט, המוכר כיום כ”גראף הוורוד” (Graff Pink).

עוד ערכים שיעניינו אותך