דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

הערכת יהלומים: מדריך למתחילים

רוצים להעריך האם היהלום שברשותכם אכן שווה הרבה כסף, אבל אינכם יודעים איפה להתחיל? ובכן, למרבה המזל, יש אמצעי שמקל עליכם לזכור מה שצריך בתהליך ההערכה: זכרו את ארבעת ה-C – קרט, בהירות, צבע וליטוש (carat, clarity, color ו-cut) – וכך תוכלו לאשר את המאפיינים החשובים ביותר של האבן.

 

קרט – הקרט (Carat) הוא יחידת מדידה המאפשרת למדוד את מסת היהלום. קרט אחד שווה ל-200 מיליגרם, ואפשר לחלקו ל-100 נקודות. אין לבלבל Carat עם Karat – זה האחרון מודד את הטוהר היחסי של חפצים עשויים זהב.

 

בהירות – שום יהלום אינו עשוי רק מאטומי פחמן, וכל אבן מכילה גם שאריות של יסודות אחרים, אשר באים לידי ביטוי בפגמים פנימיים, אשר מפחים את בהירות (Clarity) היהלום. ניתן להעריך את מידת הבהירות של יהלום באמצעות קטגוריה זו.

 

צבע – יהלומים בצבעים בהירים במיוחד, נקראים יהלומי צבעוניים (ומוכרים גם כיהלומי פנסי), שווים בדרך כלל יותר מיהלומים בהירים או נטולי צבע. אבל אם נתעלם מיוצאי הדופן הללו, הרי שיהלומים שווים יותר כסף אם הם כוללים פחות עקבות של צביעה. דירוג אלפא-ביתי משמש למדידת גוון היהלום.

 

ליטוש – בשונה משלושת ה-C שלעיל, כאן מדובר בתוצאה של התערבות אנושית. תכשיטן יוצר פאות ישרות, אשר מחזירות אור ומוסיפות ליופיו של היהלום, באמצעות הסרת חתיכות מיהלום הגלם המקורי. ככל שהליטוש (Cut) מיומן יותר, כך גוברת עוצמת האור המוחזרת.

עוד ערכים שיעניינו אותך