דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

GIA – המכון הגמולוגי האמריקאי

ה-GIA (המכון הגמולוגי האמריקאי) הוקם ב-1931 על ידי התכשיטן רוברט מ. שיפלי (Robert M. Shipley) כמכון הדרכה ללימודי גמולוגיה לתכשיטנים ויהלומנים. המכון הגמולוגי פועל בתחומי המחקר וההדרכה, ומפעיל במקביל מעבדות גמולוגיות לדירוג יהלומים ואבני חן.

 

ב-1940 הצטרף ל-GIA הגמולוג ריצ’רד א. לידיקוט (Richard a. Liddicott), שמונה למנכ”ל החברה ב-1952 במקומו של שיפלי. לאחר שנה, בנה לידיקוט לראשונה את מערך הדירוג העולמי של אבני חן, שתרם לסמכותו הבינלאומית של המכון הגמולוגי בתחום הדירוג.

 

ב-1957 הנפיקה מעבדת ה-GIA את תעודות דירוג אבני החן הראשונות, וב-1962 החלה לתעד אבני חן. יוקרתו ופרסומו של המכון הגמולוגי צברו תאוצה בשנות השבעים, ובשנות השמונים הפכה מכירה של אבני חן ושל יהלומים עם תעודות למנהג מקובל בשוק. כיום מבוסס חלק ניכר מהמסחר ביהלומים בארה”ב על תעודות דירוג מצורפות, וערכן של אבני חן שאליהן מצורפת תעודת דירוג של ה-GIA גבוה יותר.

 

המכון נחשב למקור סמכות בנוגע לזיהוי תהליכים חדשים בענף היהלומים (כגון יהלומים סינתטיים). בנוסף, הוא מקיים כנסים בינלאומיים בנושאי גמולוגיה, ומוציא לאור את כתב העת Gem &Gemology.

עוד ערכים שיעניינו אותך