דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

נועם – בניין במתחם בורסת היהלומים

הבניין השלישי שנבנה במכלול בנייני הבורסה ברמת גן נקרא בנין נועם. הוא נבנה בשנת 1980, אחרי בניין שמשון, בניין מכבי ולפני מגדל היהלום.
הבניין נקרא על שם יוזמו ובעליו, מרדכי נועם, שנפטר בשנת 1984. מרדכי נועם היה מוותיקי ענף היהלומים ומהדמויות הבולטות בו.

מרדכי נועם

נולד ב-1922 ביפו. אביו, שלמה ג’מיל, היה ממייסדי מועדון יהלומים א”י שהוקם ברחוב הרצל פינת אחד העם, בביתו של עקיבא וייס ז”ל. האב ניסה לעניין את מרדכי נועם בצורפות תכשיטים. הוא פירק למענו את תכשיטי הכסף של המשפחה, ומסר לו אותם לעיצוב מחודש. אולם, תעשיית היהלומים קסמה למרדכי נועם יותר.

בשנות הארבעים, אחרי פעילות באצ”ל, החל ללמוד במפעל יהלומים, ותוך זמן קצר החל בייצור עצמאי. באמצע שנות החמישים הקים מפעל בשכונת שבזי בתל אביב. ב-1958 יצר שותפות עם זאב מוסקוביץ. בסוף שנות השבעים העתיקו השותפים את פעילות הייצור של החברה לרמת גן. בשנות השיא הועסקו במפעל ‘אורה’, שהתמחה בעיבוד אבנים גדולות, כ-300 עובדים במפעל וכ-100 עובדים בקבוצות.

מאז הגיע לבניין ‘שמשון’ וראה את המגרש שמאחוריו, דבק בו החלום להקים במקום זה בניין, שייוחד למשרדי יהלומנים. מרדכי נועם האמין בענף, על כל מרכיביו, ובייחוד בדור הצעיר, שהחל ללמוד הפעלת מכונות אוטומטיות. משרדו ומפעליו שקקו אנשים צעירים בהם האמין ואותם טיפח בכל מאודו. בניין ‘נועם’ העומד כיום על תלו הוא עדות לאמונתו זו בעתיד הענף. מרדכי נועם היה מבעלי הסייט הראשונים בתעשיית היהלומים.

כבר בראשית שנות השבעים הבין מרדכי נועם, כי עתידה של תעשיית היהלומים טמון באימוץ ופיתוח טכנולוגיות מתקדמות. הוא היה בין הראשונים שהכניסו למפעליהם את מכונות הליטוש האוטומטי, ‘פירמאטיק’, ומאוחר יותר הוסיף למפעל מחלקה לקידוחים בלייזר. בשנות השיא של פעילות ‘יהלומי אורה’, ייצאה החברה יהלומים מלוטשים בסך של כ-40 מיליון דולרים. ב-1970 זכתה בתואר יצואן מצטיין.

מרדכי נועם כיהן כנשיא התאחדות תעשייני היהלומים בישראל בשנים 1981–1983. מרדכי נועם הלך לעולמו בשנת 1984. בשנת 1994 העניקה לו ההתאחדות את התואר ‘יקיר תעשיית היהלומים’.

בבניין נועם 15 קומות, והוא הנמוך שבין הבניינים במתחם, אך מיקומו במתחם הבניינים וחיבורו בגשר עילי עם בניין שמשון, שומרים על דינאמיות העסקים שבו. לבניין נועם הנהלת בית עצמאית נפרדת.

באדיבות: שלום ליסיצקי, מחבר הספר יהלומית מדוברת, שירה עמי, יקירי תעשיית היהלומים 1994.

עוד ערכים שיעניינו אותך