דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

בנין שמשון בבורסת היהלומים

בניין שמשון היה הבניין הראשון שנבנה במכלול בנייני הבורסה ברמת גן. מאז היווסדה בשנת 1947 עד שנת 1968 שכנה בורסת היהלומים בקומת המסחר שבבניין בנק קופת העם ברחוב אחוזת בית בתל אביב. משרדי היהלומנים היו מפוזרים בבניינים הסמוכים, והדבר הקשה מאוד על הפעילות העסקית.

 

בתחילת שנות השישים של המאה ה-20 החלו לחפש מקום בתל אביב כדי לבנות עליו את בניין הבורסה. ראש עיריית רמת גן, אברהם קריניצי, שהיה בעל חזון ומעוף, הציע ליהלומנים לעבור אליו לרמת גן ואף כרך בהצעתו תנאים מפתים בנושא הקרקע והמיסוי הן לבניין והן למלטשות שהוקמו בסביבתו.

 

 

לאחר לבטים ומחלוקות בין חברי הבורסה נתקבלה הצעתו, וב-1964 הונחה אבן הפינה לבניין, שבנייתו הושלמה בשנת 1968. הבניין נקרא על שמו של סגן נשיא הבורסה, שמשון רוזנבלום, שנפטר סמוך להשלמת הבניין. בבניין שמשון 28 קומות, ובהן 21 קומות של משרדי יהלומנים.

 

 

טקס חנוכת בנין שמשון
צילום:סמי שקל

 

עם הכניסה לבניין זה החלה הגשמתו של הקונספט, שהיה ראשוני בבורסות היהלומים בעולם: הכל תחת קורת גג אחת. בניין שמשון מכיל את כל השירותים הנדרשים לעסקי הענף – אולם מסחר, משרדים, משרדי הפיקוח על היהלומים והמכס (חדר יבוא-יצוא), בנקים, דואר, מסעדה, חדר רופא, בית כנסת וחנויות.

 

 

כעבור עשור, ב-1978, הושלם בניין מכבי ושנתיים אחריו, ב-1980, בניין נועם . בשנת 1993 הושלמה בנייתו של מגדל היהלום. בניין שמשון מהווה מרכז פיזי של מכלול בנייני הבורסה, המחוברים אליו בגשרים פנימיים.

 

 

באדיבות: שלום ליסיצקי, מחבר הספר “יהלומית מדוברת”

עוד ערכים שיעניינו אותך