דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

מרסל מימון כהן – יקיר תעשיית היהלומים

מרסל מימון כהן נולד במרוקו ב-1937. אביו שלח את בנו הצעיר ללמוד בישיבה במרסיי, אולם ב-1949, בהיותו בן 12 בלבד, נשלח הילד עם עליית הנוער לישראל. הוא הגיע למחנה עולים בנתניה, משם העבירו אותו קרובי משפחה למוסד הודיות שליד קיבוץ לביא. לאחר מכן הועבר למוסד עלייה בפתח תקווה. כששמע אביו שבנו נשלח בחטף לישראל, נפל למשכב ממנו לא קם. ב-1954 הגיע אל האב שליח מישראל, ובישר לו שבנו חש בטוב. האב פקח עיניו, חייך ונפטר.

 

בינתיים, נקלט מרסל כהן במולדתו החדשה. הוא סיים תיכון חקלאי, התגייס לנח”ל מוצנח, נמנה ב-1956 עם מקימי כרם שלום, ואף היה יו”ר ועדת ההיאחזות.

 

אחרי השחרור התיישב בניר עציון, נסע לבקר את אמו בצרפת, וכאשר שב לארץ, התייצב בלשכת העבודה. וכך, ב-1959, התחילה היכרותו עם תעשיית היהלומים הישראלית. הוא למד חיתוך בכהן-אוריון, ועבד בפלדיקו של שמחה לוסטיג ומנחם זילבר ואצל עמנואל הוניגמן. במהלך עבודתו אצל הוניגמן התחיל לפתח מכשירים לשיפור התעשייה. את המשקפת שפיתח כדי לחסוך לחותכי המרקיזות התכופפות לשם בדיקת הסימטריה מסר למכון היהלומים, אולם משראה ששום דבר לא קורה, החליט לשמור את הפיתוחים הבאים לעצמו ולחבריו הקרובים. הפיתוח הבא שלו היה חיתוך מרקיזות מבלי שיהיה צורך להוציא את האבן מהדופ ולהפוך אותה – תהליך שגרם לסטיות ביצירת הקשת. הודות לפיתוח זה הצליח לחתוך 180 מרקיזות ביום.

 

ב-1975 הקים קבוצה משלו. הוא הפך לקבלן הראשי של משפחת רחמינוב ועיבד יהלומים עבור צויבל, נייגר ואחרים. ב-1979 הקים את ויג’ידיימונד נתניה – מפעל בנתניה בשותפות עם יוסף גרינפלד וויג’יי. ב-1981 קיבלה החברה את התואר יצואן מצטיין.

 

בשלהי 1983, בעקבות פירוק השותפות, נכנס מרסל מימון כהן למשבר נפשי קשה שארך חודשים אחדים. בזכות האמון והתמיכה שקיבל מרעייתו – אילנה, התאושש וחזר לעבודה. ב-1986 הקים את מ. א. כ יהלומים בע”מ וראה ברכה בעסקיו. ב-1993 הצטרף אליו בנו הבכור – אבי ולאחריו הבן הצעיר – אלון. הבן אמיר, עובד אצל אשר רוזנבאום.

 

בשנת 2000 פרש לגמלאות, אולם המשיך לפעול במרץ רב למען קידומה הטכנולוגי של תעשיית היהלומים. ב-2006 נענה נשיא הבורסה באותה העת – אבי פז, לקריאתו העקבית והמתמדת של מרסל כהן להקמת אגף טכנולוגי באולם הבורסה, כדי להעמיד לרשות היצרנים הקטנים אמצעים טכנולוגיים חדשניים, שאין באפשרותם לרכוש. במהלך ההקמה פעל כדי להשיג עבור האגף מכשירים כתרומה.

 

את דרכו בענף היהלומים ממשיכים בניו – אבי ואלון, שהקימו בשנת 2013 את Avalon Diamonds. שנה לאחר מכן הצטרף לענף גם חתנו – שלומי ספרן.

 

מרסל כהן ממשיך להגיע לבורסה בכל יום, כדי להמשיך לפעול למען חברים הזקוקים לעזרה, וכדי לתמוך באגף הטכנולוגי, המסייע לחברים וליצרנים הקטנים. הוא מבטיח להמשיך לעשות זאת גם בעתיד.
מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך