דלג לתוכן המרכזי
הדרך שלך למסחר באינטרנט
simplified man
עולם היהלומים
the israel diamond industry logo

ישראל אליעזרי – יקיר תעשיית היהלומים

ישראל (אלי) אליעזרי נולד ב-1933 בירושלים לבתיה ושמואל אליעזרי – הרב של שכונת בית וגן מהקמתה, שכיהן גם כרב הצבאי של אזור ירושלים וכדיין.

 
בנעוריו למד בישיבת כפר הרוא”ה. בתקופת שירותו הצבאי כמפקד היאחזות עין גדי שימש גם כמאבטח של גיאולוגים שחיפשו נפט באזור. אהבת חקר כדור הארץ דבקה בו, והוא בחר בלימודי הגיאולוגיה. עוד כסטודנט החל לעבוד בחברת חיפושי הנפט לפידות.

 
ב-1958 סיים לימודי תואר שני בגיאולוגיה, והצטרף לחברת הנפט הלאומית. ב-1962 סיים תואר שני במינהל עסקים. כסגן נשיא וגיאולוג ראשי נשאר לעבוד בחברה גם כאשר פורקה ב-1966, וקיבלה מהממשלה מנדט לחפש נפט בחו”ל כחלק משותפות בחברה בין לאומית, שנמכרה אחרי מלחמת יום הכיפורים לחברה אנגלית. בתקופה שבה התגוררנו בלונדון כיהן כסגן נשיא וגיאולוג ראשי של חברות נפט גדולות – Omco ו-Pedco.

 

על פי בקשתו של המפקח על היהלומים באותה העת – גדעון להב, שכיהן כדירקטור בחברת הנפט בה עבד, השתמש בנסיעותיו ברחבי אפריקה כדי לשלוח לישראל אבני חן גולמיות. הגלם נותב לתעשיית אבני החן שהוקמה ב-1969 על ידי מי שהיה המפקח על אבני החן באותה העת – אלעזר שלו. ב-1975 נענה לפנייתם של בן ציון הראל וחנוך שטרק, שהזמינו אותו להצטרף להרג’ם כמומחה למכרות.

 
ב-1978 פתח, ביחד עם אילן ויסמן, את חברת כלג’ם. ב-1996, משבגרו ילדיהם של אליעזרי וויסמן, וביקשו להצטרף לעסקים, פירקו השניים את השותפות. ב-2000 הקים ישראל אליעזרי את חברת כלדיאם המתמחה ביהלומים צבעוניים.
ישראל אליעזרי היה מעורב בתחום כריית אבני החן, בין אם באמצעות שותפות עם חבריו לענף ובין אם כעצמאי. גולת הכותרת בפעילותו זו היא גילוי אבן חן חדשה – המנדרין גרנט, שנמצאה ב-1990 במכרה בגבול נמיביה-אנגולה. ישראל אליעזרי הגדיר את האבן, עיבד אותה ושיווק אותה בלעדית ברחבי העולם.

 
ישראל אליעזרי היה שותף להקמתה של חברה טכנולוגית – שרין, שהוקמה ב-1982 ביחד עם בן ציון הראל, חנוך שטרק, אברהם אשד, אלברט משיח ואילן ויסמן. המוצר הראשון שפיתחה החברה היה הרובוג’ם – רובוט לעיבוד אמרלדים. כיום שרין טכנולוגיות היא חברה מובילה בעולם בפיתוח מוצרים מתקדמים לעיבוד יהלומים.

 
כל השנים עסק ישראל אליעזרי בפעילות ציבורית בארץ ובחו”ל: ב-1983 החליטו ישראל אליעזרי, אבי מירום, בן ציון הראל ואחרים לקדם את ענף אבני החן באמצעות כינון קונגרס בין לאומי, שהתקיים בתל אביב. בעקבות הצלחתו של הקונגרס הוקם הארגון הבין לאומי לאבני חן (ICA), המונה כיום כ-600 בעלי מכרות, יצרנים וסיטונאים מ-42 מדינות. ישראל אליעזרי כיהן כנשיא הארגון בשנים 1999 – 2003.

 
בשנים 1990- 1999 כיהן כיו”ר איגוד יצרני האמרלד בישראל, וכיו”ר סקציית אבני החן בוועד הפועל של התאחדות תעשייני היהלומים. בשנים 1990 – 1997 כיהן כיו”ר המעבדה הגמולוגית שהקימו אנשי אבני החן – GIPS.
ב-1996 יזם ישראל אליעזרי, ביחד עם חברו, הגיאולוג – פרופ’ עקיבא פלכסר, פרויקט חינוכי – המוזיאון הגיאולוגי ברמת השרון, שהוקם במסגרת החברה להגנת הטבע. ישראל אליעזרי מכהן כיו”ר המוזיאון והעמותה המפעילה אותו. בעבור פועלו זה נבחר ליקיר רמת השרון לשנת 2002.

 
לישראל אליעזרי שלושה ילדים: זוהר – עו”ד ועורך פטנטים, אורן – העובד עמו בכלג’ם וורד, העוסקת באנימציה.

 

 

מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך