דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

יצחק פורם ז”ל – יקיר תעשיית היהלומים

יצחק פורם נולד ב-1938 בפולין. ילדותו עברה עליו בצל השואה. ב-1948 עלה ארצה. ב-1956, לאחר סיום הלימודים, התגייס לצה”ל, שירת בחיל השריון, ובמשך השנים הגיע לדרגת אלוף משנה. יצחק פורם נפצע פעמיים – במלחמת ששת הימים וכמג”ד טנקים – במלחמת יום כיפור.

 

ב-1961 החל לעבוד בבנק אגוד, שם מילא במשך שבע עשרה וחצי שנים תפקידי ניהול בכירים ובהם – המבקר הפנימי של הבנק. בתקופת עבודתו בבנק איגוד היה אחראי, בין היתר על נושאי המימון של עסקי היהלומים.

 

בשנת 1978, במסגרת פעילותו הציבורית, נבחר לכהונת יו”ר הדירקטוריון של קרן רק”ע – קרן ציבורית הפעילה בתחומי הרפואה, החינוך, התרבות, הסעד והרווחה לטובת הציבור בישראל.
1978 גם הייתה השנה בה פרש מהבנק והחל לעבוד בענף היהלומים. ב-1983 הפך ליהלומן עצמאי. ב-1987 נבחר בראשונה להנהלת הבורסה וכיהן כיו”ר ועדת הביטחון, יו”ר ועדת הכספים, יו”ר המינהלה לעניינים שוטפים, יו”ר ועדת הביטוח וסגן נשיא.

 

ב-1993 נבחר בפעם הראשונה לכהונת נשיא בורסת היהלומים, וב-1995 נבחר בשנית. יצחק פורם החליט לפרוש מכהונתו כנשיא זמן מה לפני תום תקופת כהונתו השלישית, כדי שבסוף דצמבר יוכל הנשיא החדש להכין תקציב מסודר לשנה הבאה.

 

ב-1998 נבחר לכהונת נשיא הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים. באותה השנה סיים את תפקידו כנשיא בורסת היהלומים הישראלית. ב-1999 העניקה לו הבורסה את התואר – נשיא כבוד.
עם הישגיו הבולטים בתקופת כהונתו כנשיא הבורסה ניתן למנות את שיתוף הפעולה בין הגופים בענף שבא לידי ביטוי בהסרת ההתנגדות של הבורסה לאיחוד בין התאחדות תעשייני היהלומים לאגודה לקידום, הגדלת כוחה של הבורסה במכון היהלומים מדירקטור אחד לחמישה דירקטורים, הרחבת חבר הבוררים ושינוי הרכבו, שינוי הרכב דירקטוריון מפעלי הבורסה, הקמת בית כנסת חדש ומפואר עם חדר לימוד, חידוש חדר הרופא, ועוד. יצחק פורם קידם את הכנסתו לשימוש של מגדל היהלום ופעל להקמתו של אולם הגלם, שנחנך במהלך אירועי היובל למדינת ישראל.

 

ב-1997 מונה בדירקטור באפריקה-ישראל, וב-2002 – לדירקטור במכבי דנט (מכבי שירותי בריאות). ב-2005 מונה למנהל פרויקט נד”לני.

 

ב-2010 כיבדה הבורסה את יצחק פורם בקריאת הכניסה למגדל היהלום בשמו, הן כהוקרה על פועלו להקמת אולם הגלם, והן כהוקרה על פעילותו למימוש חיבור 10 הקומות העליונות של מגדל היהלום למכלול בנייני הבורסה, מתוך ראיית התועלת האדירה העשויה לצמוח לבורסה ולחבריה ממהלך זה.

 

יצחק פורם נפטר בשנת 2010. הוא הותיר אחריו אלמנה – פרידה, שלוש בנות – גילית הוכפלדר, טלי גולדינגר ויונית אלקיים ותשעה נכדים.

 

 

מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך