דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

יצחק ברמן – יקיר תעשיית היהלומים

יצחק ברמן נולד ב-1942 להורים פרטיזנים, ששרדו את המלחמה ביערות הביצה ליפיצן שבבלארוס. אחרי כשלוש וחצי שנים, כשחזרו לעיירתם זיטל שבליטא, מצאו כי אוכלה באש, וכי מבני משפחתם לא נותר שריד. שם, בין ע״ החורבות, החליטו לעלות לארץ ישראל. לאחר שנולדה אחותו, חיה, יצאו למסע שעבר דרך מחנות העקורים בפולין, גרמניה וצרפת. אחרי שנות נדודים הגיעו ביוני 1949, באנייה נגבה, לנמל חיפה. הם נשלחו למעברת שער העלייה, שם ״זכו״ במנת הדי די טי שציפתה לכל העולים. משם הועברו למעברת פרדסיה, ומשם, בעיצומו של השלג הנדיר שפקד את מישור החוף ב-1950 – למעברת רעננה.

 
הנדודים בין מעברות האוהלים הסתיים ב-1952 כאשר קיבלו דירת שיכון בשכונת גאולים בכפר סבא. רק אז ניתן היה לשלוח את יצחק בראשונה למסגרת לימודים מסודרת. ב-1956, עברה משפחתו לנתניה, ובחלוף שנתיים כבר פגש את מי שתהיה לימים אשתו ושותפתו לחיים ולעסקים – נילי.

 
ב-1963, עם השחרור מהצבא, החל ללמוד ביקוע יהלומים אצל בצלאל רפפורט. בהמשך הפך מתלמיד למורה המלמד אחרים ביקוע. ב-1964, ביום לידתה של בתו הבכורה עינת, התחיל את עבודתו הראשונה בענף היהלומים, כבוקע אצל האחים פוזיילוב. במקביל, עבד כבוקע אצל צבי רוזנברג האגדי ולמד מיון וליטוש אצל דוד צוויבל. ב-5.10.1973 קיבל את המפתחות למפעל לייצור בגטים וטייפרים שרכש בנתניה. למחרת, ב-6.10, גויס בצו 8 למלחמת יום הכיפורים, ממנה שב בחלוף 302 (!) ימים. וכך ב-1974 נאלץ להתחיל הכל מההתחלה. ב-1975 הקים מפעל לליטוש מרקיזות בחדרה בשותפות עם אברהם מדר, ומפעל לליטוש בגטים בנתניה. במפעליו הועסקו כשישים פועלים. בשנות השמונים הקים את חברת י. ברמן בע״מ. ב-1990 עבר לייצר אבנים גדולות באמצעות קבוצות קבלניות.

 
לאורך שנים ייבא יצחק ברמן גלם ממדינות אפריקה, בלגיה וברזיל. הוא ייצר, ואת התפוקה המלוטשת ייצא לאירופה וארצות הברית, ובהמשך גם ליפן ולסין. בשנות האלפיים הקים חברה נוספת, המתמחה בשיווק יהלומים ואבני חן באינטרנט.

 
מזה למעלה מארבעים שנה עוסק יצחק ברמן בפעילות ציבורית בכל מוסדות הענף. הוא כיהן כחבר בהנהלת הבורסה, בנשיאות הבורסה, בדירקטוריון מפעלי הבורסה ובוועד הפועל של התאחדות תעשייני היהלומים. עם הוועדות שבראשן עמד נמנות ועדת המסים של הבורסה, ועדת המכרזים של הבורסה ומפעלי הבורסה וועדת הביקורת של ההתאחדות. כמו כן כיהן כחבר מערכת ״היהלום״ מ-1980 עד לסגירתו בשלהי 2016. לבקשתו של משה שניצר, עמד ב-1997 בראש משלחת יהלומנים לפיליפינים ואינדונזיה. כחבר במועצת מכון היצוא ויחסים בין לאומיים פעל ב-2006 לשיתוף פעולה בין מכון היצוא ומכון היהלומים בתערוכות בחו״ל.

 
יצחק ברמן הוא היהלומן היחיד שמונה כדירקטור מטעם ממשלת ישראל במכון היהלומים. הוא מייצג את הבורסה כסגן נשיא לה״ב ומכהן כדירקטור במוזיאון היהלומים ובמפעלי בורסת היהלומים. כיום, עובדים יצחק ונילי ברמן עם ילדיהם – עינת ואמיר. ליצחק ונילי ששה נכדים ונינה אחת. יצחק ברמן, סא״ל במילי, משרת עד היום במילואים – יד לאביו ואמו הפרטיזנים, וביטוי לאמונתו, כי אין לנו דבר חשוב ומדהים יותר ממדינת ישראל.

 

 

מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך