דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

יוסף שאול פריי יקיר תעשיית היהלומים 2019

יוסף שאול פריי, נולד ב- 2.9.1948 בלונדון שבאנגליה. יוסף פריי הוא דור שני בענף היהלומים, אביו יעקב פריי, עבד משנת 1928 באנטוורפן, בלגיה בסחר יהלומים. בשנת 1940 עבר האב לאנגליה ושם המשיך לעבוד בסחר ביהלומים מלוטשים. יוסף הצטרף לאביו בעסק בגיל 22, זאת לאחר שסיים לימודים לתואר ראשון במשפטים.

 

יוסף זנח את לימודי המשפטים על מנת להצטרף לעסק. הוא עשה זאת כי כבר אז ידע שהוא לא רוצה להמשיך לחיות באנגליה אלא לעלות לישראל. הוא חשב שבמקצוע היהלומים יוכל להשתלב בקלות רבה יותר בארץ מאשר במקצוע המשפטים. כאמור, פריי הצטרף לעסק של אביו ודודו מהם למד את דרכי המסחר. העסק התבסס על רכישת יהלומים בישראל, שנעשתה מחברת שניצר-גרונשטיין, שהיתה בזמנו החברה הגדולה בישראל. את היהלומים מכרו באנגליה הן לקניינים והן ישירות לחנויות.

 

בשנת 1975 קנה יוסף פריי, דירה בישראל, בעיר פתח תקוה, דירה שהיתה קיימת אז רק בתוכניות. במשך כשנתיים, עד עלייתו לישראל, ביקר בישראל כל שלושה חודשים כקניין וכמובן על מנת לבדוק את התקדמות בניית הדירה. בתקופה זו התיידד מאד עם שמואל שניצר, בן גילו שגם תמך בו ועזר לו עם הגיעו לישראל. “אני מוקיר תודה לשמואל שניצר על ידידותו ועל תמיכתו בי למרות שעם המעבר לישראל הפסקתי להיות קניין של חברתו” אומר יוסף פריי.

 

יוסף פריי ומשפחתו
צילום: באדיבות המשפחה

עם עלייתו ארצה בשנת 1978 הצטרף לבורסת היהלומים כחבר מן המניין. אחרי כשנתיים הצטרף אליו לעסק בן דודו אדריאן פריי, ולפני כ- 17 הצטרף אליו בנו, דוב. כל השנים ישב יוסף באולם הבורסה וניהל את העסק שלו משם. הוא עוסק במגוון אבנים, מקטנות ועד גדולות בכל הצורות. רוב הקניינים שלו רובם מחו”ל. כיום עובד גם במכירה וקנייה באמצעות האינטרנט, תחום שבו פעיל יותר בנו דוב.

 

שולחנו של יוסף פריי הוא אבן שואבת וציון דרך באולם הבורסה. במשך שנים רבות הוא יושב ופעיל מאותו מקום. עם שפת אם אנגלית וסבר פנים יפות בה מתקבל כל מי שפונה אליו, היה שולחנו מקום עצירה לכל ביקור שנערך באולם המסחר שאורגן ע”י בורסת היהלומים ואחרים. נציגים מחו”ל, קניינים, שחקנים מפורסמים, שגרירים ונציגי ממשל מכל העולם, היו מגיעים לאולם המסחר ונעצרים על יד שולחנו. בכל פעם מחדש קיבלו הסבר על המסחר, ראו ונגעו ביהלומים וזאת תמיד בנעימות ובסבר פנים יפות. “האיש שהרשים אותי ביותר היה בעלה של ראש ממשלת אנגליה, מרגרט תאצ’ר, דניס תאצ’ר. הוא היה איש עסקים ואחרי הסבר קצר הוא הבין מיד את העסק”, אמר יוסף פריי.

 

ניר ברקת יוסף פריי יורם דבש
צילום: באדיבות המשפחה

לפני כ- 20 שנה נותח בגב עקב גידול ומאז הוא נעזר בקביים לצורך הליכה. המגבלה לא הפריעה להמשיך לעסוק ביהלומים.

 

“אנו מסיימים כל עסקה במילים מזל וברכה”, אומר יוסף פריי. “אלו מילים המתארות את העסק שלי, היה לי מזל שהעסקים שלי פרחו ופורחים, וברכה במשפחה. בורכתי במשפחה ענפה שחשובה לי יותר מכל”. ליוסף שהתחתן באנגליה בשנת 1970 נולדו 6 ילדים, יותר מ-30 נכדים ו-2 נינים.

 

מאת איריס הורטמן

 

 

עוד ערכים שיעניינו אותך