דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

חיים בשארי – יקיר תעשיית היהלומים לשנת 2019

חיים בשארי נולד ב-1945 בתימן, ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1949 במבצע “על כנפי נשרים”, להעלאת יהודי תימן ועדן לישראל. בעלייה זו, עלו לישראל ברכבת אווירית כ-50 אלף יהודי תימן מהעיר עדן. משפחתו של בשארי הגיעה למעברת עין שמר, ומשם עברה למושב עזריאל שבגוש תל מונד, שאז היה עדיין יישוב ספר מוקף מוקשים. בשנת 1959, עברו להתגורר בנתניה.

 

בתחילת דרכו המקצועית, חיים עסק בבנייה. בשנת 1977, אחיו רחמים, שעבד בנתניה כלוטש עצמאי, צירף אותו למפעל, ולימד אותו ללטש יהלומים. המפעל שכן ברחוב אחד העם, שהיה מרכז היהלומים של נתניה. בשנת 1980 הסתיימה השותפות בין האחים. חיים חבר לישראל דניאל במפעל ליטוש בנתניה, וב-1984 נפרדו גם דרכיהם.

 

בשנת 1984 יצא בשארי לדרך עצמאית, והפך לחבר בורסה מן המניין. הוא פתח מפעל ליטוש משלו, שבשיאו העסיק 40-50 עובדים. מפעל זה היה ממוקם אף הוא ברחוב אחד העם בנתניה, ומקומה אחת התפתח למפעל בן שלוש קומות באותו בניין.

 

חיים בשארי
צילום: באדיבות המשפחה

בשנת 1999 נכנס בשארי לשותפות שנמשכה כ-20 שנה עם חברת ‘נמדר’. במסגרת השותפות, בשארי היה אחראי לליטושי פנטזי בגלם של קריסטלים. החברה קיבלה סייט מחברת דה בירס, וכך קיבלה אספקת גלם שוטפת, כאשר נציגי דה בירס אף הגיעו לביקורים במפעל של בשארי.

 

לצד עבודתו במפעל, שימש חיים בשארי במשך שנים רבות כבורר במוסד הבוררות של בורסת היהלומים, בין השנים 1980-2013.

 

בשנת 2007, כאשר פורקה השותפות בחברת ‘שכטר-נמדר’ נתבקש בשארי על ידי אליוט טננבאום מחברת ‘לאו שכטר ‘לעבד עבורו סייטים של קריסטלים. בשארי עיבד יהלומים במשקל של בין חמש נקודות ל-3 קרט. במקביל, ייעץ לשכטר במפעל הליטוש של החברה ברומניה.

 

אחד הפרויקטים הזכורים לבשארי מעבודתו עם שכטר, היה הכנתו של סט תכשיטים עבור שליט בורוניי. סט התכשיטים כלל ענק יהלומים, עגילים, צמיד וטבעת, המשובצים כולם ביהלומים בצורת חלת דבש. “עבדנו 24 שעות ביממה בשביל לעמוד בלוח הזמנים, לקחנו יהלומים מלוטשים מעולים וחתכנו אותם לצורה המבוקשת. למרות הלחץ הצלחנו לעמוד בלוח הזמנים הצפוף, ואף קיבלנו על כך בונוס משכטר”, סיפר בשארי בגאווה.

 

בשל מחסור מתמשך ביהלומי גלם במחירים סבירים, החליט חיים בשארי לחשוב מחדש על פעילותו. ב-2015 סגר את המפעל, ועבר לייצר יהלומים גדולים במשקל של בין 10 ל-80 קרט, עם קבלני משנה. עם סגירת המפעל, הסתיימה גם השותפות עם שכטר. למרות סיום השותפות, באשרי עדיין עובד עם שכטר על פיתוח מכשיר חדש לזיהוי יהלומים.

 

חיים בשארי
צילום: באדיבות המשפחה

כיום עובד לצדו בחברה בנו בועז, שהצטרף למשרד לאחר שירותו הצבאי. בנוסף עובדים איתם גם חתנו של בשארי, יוחאי עמרני, ועשאל לוין. יחד, הם נוסעים לרכוש יהלומי גלם באנטוורפן, כאשר חיים מצטרף מדי פעם לעזור במסחר, בעיקר מול סוחרים לבנונים, שאת שפתם הוא דובר. המשרד עובד עם קבלני משנה, ומוכר יהלומים בארץ ובחו”ל גם באמצעות האינטרנט.

 

חיים בשארי נשוי למרגוט, ולזוג חמישה ילדים: יעל, מירב, מיכל, בועז ונעמה, וכן 13 נכדים. בתו מיכל, שעבדה איתו בעסק, נפטרה בשנת 2017 מדום לב. יהי זכרה ברוך.

 

מאת איריס הורטמן

 

 

עוד ערכים שיעניינו אותך