דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

דוד סיאנס ז”ל – יקיר תעשיית היהלומים לשנת 2019

דוד סיאנס ז”ל נולד בשנת 1921 בעיר משאהד, איראן. דוד נולד בתקופת אנוסי משאהד, שלא הורשו לחיות על פי הדת היהודית, ונראו כלפי חוץ כמוסלמים. עם זאת, למרות החזות המוסלמית, מעולם לא הפסיקו לשמור על קיום מצוות הדת היהודית. לפרנסתו עבד בתחילה כסוחר שטיחים, וסייע באספקת בשר כשר לקהילה, כמו אביו ודודיו, שהיו הקצבים של הקהילה. בשנת 1969 עלה ארצה עם אשתו וילדיו, והמשפחה השתקעה ברמת גן.

 

עם עלייתו ארצה, החל את דרכו בענף היהלומים, יחד עם שלושת בניו הגדולים, בנימין, משה ושמואל. בנו בנימין עלה לארץ לפניו, בשנת 1964 ולמד ליטוש יהלומים. דוד הצטרף לבנו בעסקי היהלומים. עיסוקו העיקרי היה ייצור וייצוא יהלומים מישראל למשרדים, וללקוחות בחו”ל.

 

בתחילת דרכו כעולה חדש, החל לסחור ביהלומים עם מדינת מולדתו, איראן, אליה הרבה לנסוע ושם שיווק יהלומים. המסחר ביהלומים עם איראן נמשך עד שנת 1978, עת פרצה המהפכה האיסלמית במדינה.

 

חברת ‘יהלומי סיאנס’ פתחו משרדים באיטליה, ולאחר מכן גם בארה”ב. אט אט, הרחיבו את פעילות משרדי החברה בעולם. כיום, למשפחת סיאנס יש שלושה משרדים בישראל, באיטליה ובארה”ב, וכן שותפויות בהונג-קונג ובבנגקוק.

 

עם השנים, עבד דוד עם סוחרים כגון ג’יברי, סיידוף וצויבל. הוא פעל בענף 50 שנה, משנת 1969 ועד יומו האחרון, לפני כמה חודשים.

 

במקביל לעיסוקו בתחום היהלומים, דוד נכנס לענפי הנדל”ן והמלונאות. מסעו החל כשותף במלון ‘הגושרים’, המשיך בקניית מלון בטבריה, מלון בנווה אילן, המלון ‘אסיינדה ביער’ בגליל המערבי, וכן בית מלון באילת.

 

דוד סיאנס
צילום: באדיבות המשפחה

מקורביו מעידים כי עד יומו האחרון היה צלול ופעיל מאוד, קם מוקדם מאוד מדי בוקר, והיה הראשון להתייצב לתפילת שחרית בבית הכנסת. דוד התנדב עד יומו האחרון בבית אבות בהרצליה, ואף זכה לתואר נשיא כבוד בקהילה.

 

דוד נפטר לפני כמה חודשים בגיל 98, והותיר אחריו את רעייתו רחל, חמישה בנים ובת: משה, בנימין, שמואל, גבריאל, מיכאל, וגילה. כל ששת ילדיו עובדים במשרד המשפחתי, וממשיכים את דרכו בענף היהלומים ובבורסה הישראלית. לאחרונה הצטרפו לעסק גם נכדיו, שלוקחים חלק משמעותי בפעילות וממשיכים את דרכו של סבם.

 

 

עוד ערכים שיעניינו אותך