דלג לתוכן המרכזי
the israel diamond industry logo

אברהם אשד – יקיר תעשיית היהלומים לשנת 2019

אברהם אשד נולד בשנת 1945, דור תשיעי בישראל מצד שני הוריו, ודור שני בענף היהלומים. משפחתו של אשד, במקור מיוון, התגוררה בנתניה. אביו של אברהם, אליהו אשד ז”ל, עסק בחיתוך יהלומים מסוף שנות ה-30, ואף קיבל את תואר יקיר תעשיית היהלומים בשנת 2006.

 

את לימודי התיכון סיים אברהם ב’אורט’ נתניה, ולאחר מכן התגייס לצה”ל. את שירותו הצבאי החל בקורס טייס, ובהמשך עבר לחטיבה 7 כמפקד חוליה טכנית. בהיותו בן 20, עם תום שירותו הצבאי בשנת 1964, הצטרף אברהם לאביו, ויחד הקימו מפעל ליטוש יהלומים בנתניה, שהעסיק בשיאו 30 לוטשים.

 

בשנת 1969, החל אשד לעבוד כשכיר בחברת ‘תרשיש’, שם רכש ידע נוסף בגלם ובייצור מלוטש. בשנת 1970 עזב את ‘תרשיש’, והקים עם שותף שוויצרי את חברת Hardiam, שעסקה בייבוא יהלומי גלם וגלם של אבני חן מברזיל, ושיווקה אותם בשוויץ ובישראל.

 

אשד נסע למכרות יהלומים באפריקה ובברזיל בתקופה שבה לא היו טלפונים ניידים, יצר קשרים עם בעלי מכרות פרטיים בבהייה ומינאס ז’ארייס בברזיל, ואף למד לשם כך פורטוגזית. גם בדרום אפריקה יצר קשרים עם בעלי מכרות פרטיים, שמהם ייבא יהלומים ואבני חן.

 

בשנת 1971 הצטרף אשד עם שותפו השוויצרי לחברת Icam-Gem, שקיבלה בשנת 1977 תואר יצואן מצטיין מטעם מדינת ישראל, בבית הנשיא דאז, אפרים קציר ז”ל.

 

בשנת 1982 נפרד משותפיו, והקים ביחד עם אשתו ניצה, שתי חברות שעסקו בשני התחומים שאהב: חברת Eshed Diam ליהלומים, וחברת Gemstar המתמחה בייצור ומכירה של אמרלדים. בהמשך הקים, גם את חברת Bilbao להשקעות נדל”ן.

 

אברהם אשד
צילום: באדיבות המשפחה

חברת Diam Eshed הייתה חלוצה בתחום ייצור יהלומי גלם גדולים, במשקלים של 20 עד 150 קרט. החברה הטמיעה חידושים טכנולוגיים בשלבי הייצור, בכדי להגיע למיקסום של הגלם.

 

החברה מייצרת ומייצאת מגוון רחב של יהלומים, במשקל של 3 קרט עד 30 קרט ומעלה, במגוון ליטושים ואיכויות. היהלומים משווקים באמצעות משרדיה בישראל, בהונג-קונג ובארה”ב. לחברה צוות מיומן המטפל ישירות בלקוחות גדולים, והיא משתתפת בכעשרה מכרזי יהלומי גלם בכל חודש.

 

חברת Gemstar זכתה ב-1989 בתואר יצואן מצטיין מטעם מדינת ישראל מידי הנשיא דאז, חיים הרצוג ז”ל. לחברה מפעל לליטוש אבני חן במתחם הבורסה ברמת גן, בו פועל רובוט משוכלל של חברת שרין, המייעל את תהליכי הייצור. החברה משתתפת במכרזי גלם ורוכשת אבני אמרלד בעיקר מ’ג’מפילדס’, חברת כריית האמרלדים המובילה בתחום.
החברה זכתה בשנת 2011 בתואר יצואן מצטיין לאסיה, מטעם לשכת המסחר ישראל אסיה.

 

אברהם אשד מחזיק אמרלד
צילום: IDI

אברהם אשד הוא אחד הבעלים המייסדים ומשמש כדירקטור בחברת ‘שרין טכנולוגיות ‘שהוקמה בשנת 1988. החברה חלוצה ומובילה בפיתוח וייצור מכשירים המבוססים על טכנולוגיות מתחום האופטיקה והלייזרים המיועדים למדידה, תכנון וחיתוך יהלומים. ‘שרין טכנולוגיות’ היא החברה הישראלית הראשונה שהונפקה בבורסה בסינגפור, ובעלת משרדים בכל העולם, לרבות בסין ובהודו ובמדינות המהוות מרכזי ייצור עולמיים. בנוסף, ל’שרין טכנולוגיות’ מרכזי שירות ברוסיה, בלגיה, דרום אפריקה, בוצוואנה וארה”ב.

 

אברהם אשד חבר בארגונים רבים, ובהם בורסת היהלומים, בורסת אבני החן, והיה חבר הנהלת התאחדות תעשייני היהלומים. כמו כן, כיהן כנשיא איגוד יצרני האמרלד בישראל, והיה אחד ממייסדי ICA – ארגון בינלאומי המאגד עוסקים וסוחרים באבני חן מכל העולם. בתחילת שנות ה-70 היה מהראשונים ליזום הקמת מעבדות גמולוגיות בישראל.

 

אברהם נשוי לניצה אשד, ולהם שלושה ילדים ליאור לירן וטל. ליאור, עורך דין ובעל תואר במנהל עסקים, לירן, עורך דין ובעל תואר בחשבונאות, שניהם בעמדות ניהול בכירות בחברה וטל אשד בוגרת בצלאל. אחיו הצעיר של אברהם, עופר אשד ז”ל, עבד בענף אבני החן, ונפטר בטרם עת בגיל 50.

 

במסגרת פעילותו הציבורית, אברהם חבר בקבוצת רכישה של מוזיאון תל אביב, העוסקת ברכישת יצירות אמנות לטובת הקהל הרחב. בנוסף, הוא ורעייתו תומכים במהלך השנים בילדים ונוער במצוקה וסיכון.

 

מאת איריס הורטמן

 

 

עוד ערכים שיעניינו אותך