דלג לתוכן המרכזי
Israeli Diamond Industry
the israel diamond industry logo

אבי מירום – יקיר תעשיית היהלומים

אבי מירום נולד ב-1937 בפתח תקווה. הוא עבד בהדרכת נוער כאזרח עובד צה”ל ולאחר מכן – ככלכלן הראשון של רשות השידור. נקודת המפנה בחייו המקצועיים הגיעה ב-1965, כאשר החל לייבא אופאלים באמצעות חבר שנסע לאוסטרליה. במהרה נשאב לקריירה חדשה, שתהפוך לדרך חיים – יבוא אבני חן גולמיות ומלוטשות.

 

מיומו הראשון בענף אבני החן עסק אבי מירום בענייני הציבור, וכך הפכו חיי העבודה שלו לתשלובת של מיזמים פרטיים וציבוריים.

 

צעדו הראשון במישור הציבורי היה התמודדות לשם ביטול תקנה להגנת הליטוש הישראלי, שאסרה יבוא של אבני חן שגודלן מעל ל-13 מ”מ.

 

פעילותו ב-1973 להקמתה של בורסה לאבני חן ועיצוב תקנותיה נקטעה עם גיוסו למלחמת יום הכיפורים. בשלב מאוחר יותר הצטרף להנהלת הבורסה, וכיהן כנשיאה בשנים 1978 – 1985 ובשנים 1987 – 1989. לאחר תום כהונתו נבחר כנשיא כבוד של הבורסה לכל ימי חייו.

 

עם המיזמים הבולטים בקריירה המקצועית והציבורית של אבי מירום נמנים:

* פעילות לרכישת המשרדים בבניין ‘מכבי’. לשם מימון הפרויקט השיג ממשרד התמ”ס שני מיליון שקלים, שהפכו בזכות האינפלציה למענק. הבורסה לאבני חן נכנסה למשכנה החדש ב-1979;

* פעילות בשנים 1980 – 1982 להחלת הפטור ממע”מ על הסחר באבני חן וניהול חשבונות אבני החן במט”ח;

* העברת שחרור אבני החן מהמכס בשדה התעופה למתחם בנייני הבורסה;

* קבלתה של הבורסה לאבני חן לפדרציה העולמית של בורסות היהלומים וכהונה כחבר הנהלת הפדרציה;

* פריצתה של הגישה הבדלנית שאפיינה את הענף עם ייזום הקונגרס הבין לאומי הראשון בסוגו בעולם לאבני חן, שהתקיים בישראל ב-1983;

* השתתפות בייזום הארגון הבין לאומי לאבנים יקרות – ICA, וכהונה כסגן נשיא במשך שנתיים;

* כיו”ר מועצת המנהלים של B&I למסחר בע”מ, שהייתה החברה הכלכלית של חברי הבורסה לאבני חן, יזם קידומו של מחקר ופיתוח בתחום אבני חן, תוך שיתוף פעולה עם מדענים בקריה הגרעינית בנחל שורק, באוניברסיטת בן גוריון בנגב ובקריה למחקר גרעיני בדימונה.

אבי מירום נמנה עם אנשי אבני החן העוסקים בהפקה ורכישה של גלם במקומות שונים בעולם, ישירות מהמקור. בנוסף, רשם פעילות נרחבת בתחום הגמולוגיה:

* בשנת 1975 יסד, ביחד עם מנחם סבדרמיש, את המרכז הגמולוגי הראשון בישראל. מאז הקמתו השתתף המרכז במחקר מדעי ובפיתוחים טכנולוגיים, והכשיר למעלה מ-4500 תלמידים;

* הוא יזם והקים את המכון הגמולוגי GIPS שהיה בבעלות הבורסה לאבני חן, B&I ואיגוד יצרני האמרלד, ושימש כיו”ר הנהלת המכון וחבר במועצת המנהלים שלו. מאוחר יותר רכשו מירום וסבדרמיש את המכון, הרחיבו אותו והקימו את המרכז האירופי לגמולוגיה – EGC;

* ביחד עם מנחם סבדרמיש, הקים צוות מתכנתים בישראל ובארצות הברית לפיתוח וקידום השיטה הדיגיטאלית לתקשורת צבע – GemEwizard, שפיתח סבדרמיש ב-1998.

 

 

כיום, בנוסף לפעילותו בתחום הגמולוגיה ותקשורת הצבע, הוא מנהל, ביחד עם בנו – אורי (43) את חברת ג’ם ארט, העוסקת בייצור ובסחר של יהלומים ואבני חן.

 

 

מאת: שירה עמי

עוד ערכים שיעניינו אותך