דלג לתוכן המרכזי
Moti Israeli Diamonds
the israel diamond industry logo

רובי – אודם אבן הולדת של חודש יולי

רובי, ובשמה העברי אודם, היא אבן ההולדת של חודש יולי, המצטיינת בצבעה האדום. שמה מגיע מהמילה הלטינית rubrum, שמשמעותה אדום. הרובי מגיעה בכמה גוונים של אדום, וככל שהאבן אדומה יותר, מחירה יקר יותר.

 

אבן רובי בורמזיתאיכותית צבע דם יונה . הצעה מיוחדת מחברת החודש: 158.480 דולר לכל הסט (מחיר לפני: 220,000 דולר)
צילום:Moti Kashi Diamonds

 

הרובי ביהדות

 

“ועשית חשן משפט מעשה חשב כמעשה אפד תעשנו זהב ותכלת וארגמן… ומילא בו מלאת אבן ארבעה טורים אבן טור אדם…” שמות כ”ח יג – יז.

 

אבן הרובי מזוהה עם אבן האודם שנמצאת בחושן הכהן הגדול. כמובן שאין ודאות שזו אכן אותה האבן. האטימולוגיה של המילה מצביעה על הקשר לצבע האדום וייתכן שזו היתה דווקא אבן הקרנליאן Carnelian ולא הרובי שאליו אנחנו מתכוונים. לפי ממצאים ארכיאולוגיים דווקא אבן הקרנליאן הייתה נפוצה בתקופה העתיקה ולא הרובי.

 

הקישור בין המילה אודם לאבן הרובי נעשה כנראה לראשונה במאה העשירית לספירה בתרגום התנ”ך ללטינית שנעשה על ידי לוקה בן קוסטה (Luca ben Costa).

 

במדרש תלפיות מופיע השם רובי והוא מיוחס למה שאנחנו קוראים היום קורל-אלמוג.

 

“והאבן הזאת נקראת רבין וגדל בים, והוא אדום בתכלית ותרגום אונקלוס סמקן ולזה נקרא אודם לפי שמראהו אדום כדם”.

 

מדרש תלפיות מוסיף ומפרט את סגולות הרובי: “וסגולתו שכל אשה שנושאתו אינה מפלת לעולם וטוב למקשה לילד, ואם שוחקין ומערבבין אותו באכילה ושתיה יועיל הרבה להריון…” כלומר מומלץ לכתוש הרובי ולאכול אותו והוא גורם לאישה להצליח להרות ולהחזיק את ההיריון.

 

מדרש תלפיות עוסק גם בשאלה מדוע אבן האודם מיוחסת לראובן: “ומה שניתן אבן אודם לראובן, על שם שהאדימו פניו בחטא כשבלבל יצועי אביו והודה”. הוא מתייחס למסופר בבראשית ל’ פסוק י”ד.

 

אבני החושן – על פי “מדרש תלפיות”, ספרו של רבי אליהו הכהן מהמאה ה-18-17 שחי באיזמיר, תורכיה.

 

 

טבעות אירוסין משובצות באבני חן ויהלומים
צילום:סברנסקי

 

 

סגולות ריפוי המיוחסות לרובי

 

מאז ימי קדם העריצו אנשים את הרובי והאמינו שיש לו כוחות מאגיים. הרובי נחשב כנוסך בריאות עושר וחוכמה. בימי הביניים השתמשו ברובי בתרופות. מקצת מעמי המזרח היו מחדירים את הרובי בחתך העור מעל העור כי האמינו שהאבן תזרים בדמם כוחות עליונים של אומץ ותושייה. הרובי נחשב בגלל נדירותו כסמל לעושר וכוח אצל שליטים בעבר. ההודים האמינו שצבעה של האבן מקרין חום ואם יניחו את האבן במים היא תגרום למים לרתוח.

 

 

פרח יהלומים ליטוש לב רובי אדום
צילום:Be-Jolie

 

 

תכונות הרובי

 

זהות כימית וגבישית – הרובי והספיר הם בני אותה משפחה – קורונדום, שהיא תחמוצת מגובשת של אלומיניום. שתי אבנים אלה הן בעלות אותו הרכב כימי ובעלי צורת גביש דומה. ההבדל בצבע נובע מכמויות קטנות של גורמי צבע שונים.

 

למרות ההרכב הכימי הדומה רובי היא אבן חן נדירה בהרבה מספיר. רובי באיכות טובה יכול להשיג מחירים גבוהים בהרבה מאשר יהלומים. לורנס גראף, תכשיטן לונדוני יוקרתי, שילם ב-2006 מחיר שיא לאבן רובי. הרובי שמשקלה 8.62 קראט נמכרה במכירה פומבית של בית המכירות כריסטי’ס תמורת 3.6 מיליון דולר – 425,000 דולר לקראט!

 

Asterism – אבני רובי מלוטשות מסוימות, נותנות אפקט אור מיוחד – כשהאור פוגע ברובי הוא משתקף ומתפזר בצורה של כוכב והוא נקרא “כוכב רובי” Star Ruby. גם כשמסובבים את הרובי המלוטש, השתקפות הכוכב זזה איתו. על האבן יכולות להשתקף ארבע, שש ואפילו 12 קרניים. באנגלית נקראית תכונה זו Asterism. אחת מאבני הרובי המפורסמות בתכונה זו היא The Delong Star Ruby הנמצאת בתצוגת המוזיאון לטבע בניו יורק. רובי זה שוקל 100.32 קרט ובשנת 1964 הוא נגנב מהמוזיאון ונפדה מהגנבים בסכום של 25,000 דולר.

 

קשיות – רובי נחשבת לאבן השנייה בקשיותה אחרי יהלום. בתכונת הקשיות של הרובי נעשה שימוש בשעונים מכאניים. אבני הרובי שימשו כמסביים לחלקים המכאניים של השעון כי הם לא נשחקות. גם היום משמשות אבני רובי כמסבים בשעונים הפועלים בעזרת מנגנון מכאני.

 

תליון זהב יהלומים רובי לב
צילום:יהלומי הבורסה

 

הצבע האדום של הרובי

 

לרובי צבע אחד – אדום, אבל במספר גוונים שונים. לגוונים האלה ניתנו שמות. הצבע היוקרתי ביותר הוא “דם יונה” (pigeon blood). זהו מונח שסוחרים ההודים החלו להשתמש בו על מנת להגדיר את הצבע האדום הבוהק של הרובי. הגדרה זו אומצה גם על ידי גמולוגים בימינו. רובי בצבע הזה הוא נדיר ביותר, גם בין אבני הרובי עצמן.

 

צילום:MichelleOng

 

אבני רובי מפורסמות

 

הרובי הגדול בעולם

הרובי כוכב הגדול בעולם נקרא Rosser Reeves Ruby ומשקלו 138.7 קרט. מקורו של רובי זה בסרי לנקה והוא נתרם למוזיאון הסמית’סוניאן בוושינגטון בשנת 1965 על ידי רוזייר ריווס. מכאן גם שמו. בזמן שהרובי הגיע למוזיאון הוא שקל יותר מ-140 קרט, אך האבן היתה שרוטה מאד והיה צורך ללטש אותה מחדש. היא אמנם איבדה ממשקלה, אך עדיין נחשבת לרובי הגדול בעולם.

 

הרובי של הנסיך השחור

בעבר, מאחר ולא היה מכשור מתקדם כמו היום, טעו וזיהו כאבני רובי אבנים אדומות אחרות כמו גרנט וספינל. אחת מטעויות הזיהוי המפורסמות של אבני רובי היא הרובי של הנסיך השחור – המשובץ בכתר מלכת אנגליה. הכתר, שעוצב מחדש לכבוד הכתרת המלכה ויקטוריה בשנת 1838, מקושט למעשה באבן ספינל אדומה במשקל 170 קראט ובגודל של ביצת תרנגולת.

 

הרובי של כרמן לוצ’יה

הרובי של כרמן לוצ’יה נחשב לאחד מאבני הרובי הגדולות בעולם. משקלו 23.1 קראט והוא משובץ בטבעת פלטינה עם יהלומים. זהו רובי בורמזי משובץ בטבעת שנתרמה על ידי פיטר באק (Peter Buck) לזכר אשתו ומוצגת כיום באוסף הסמית’סוניאן בוושינגטון.

 

 

אבני רובי
צילום:Public Domain

 

 

כרייה של הרובי

 

רובי היא אבן חן נדירה ונכרית במספר מוגבל של מדינות מיאנמר (בורמה), תאילנד, סרי לנקה, הודו, פקיסטן ואוסטרליה ובכל מקום יש לה הרכב כימי מעט שונה. לדוגמה, רובי שכורים בציילון הוא בעל צבע הנוטה לוורוד. רובי שנכרה בתאילנד הוא בעל גוון סגול או חום בגלל שאריות של ברזל. אחד המקומות העיקריים עד ימינו לכריית רובי היא מינאמר, בה כריית הרובי נעשית כבר אלפי שנים.

 

בבורמה, בעבר הרחוק, היה חוק ולפיו כאשר מתגלה אבן רובי גדולה מ-6 קראט היא מועברת לבעלות המלך. לכן כשהכורים היו מוצאים רובי גדול במיוחד הם מיד היו שוברים אותו לאבנים קטנות יותר שניתן למכור.

 

צבע: גוונים שונים של אדום
הרכב כימי: תחמוצת מגובשת של אלומיניום Al2O3
קבוצה: קורונדום
סולם קשיות: 9
משקל סגולי: 3.97-4.05
מקדם שבירה: 1.77 – 1.76
שיטת התגבשות: טריגונלית
שבט: ראובן
מזל החודש: סרטן
צ’קרה בפילוסופיה ההודית: צ’קרת הלב

מאת: איריס הורטמן

עוד ערכים שיעניינו אותך