דלג לתוכן המרכזי
חדשנות בבורסה ליהלומים
simplified man
עולם היהלומים
the israel diamond industry logo

יהלום אבן ההולדת חודש אפריל

יהלום, אבן ההולדת של חודש אפריל, הוא אבן החן שחייבת לעטר את טבעת האירוסין שמקבלת כלה לקראת נישואיה. היהלום מיוחד לא רק במראהו, אלא גם בתכונותיו.

 

 

טבעת לב משובצת יהלומים
צילום:fourever concept

 

 

תכונות בולטות
יהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע, בעל מקדם שבירה גבוה, שקיפות מצוינת, בעל תכונת מוליכות חום גבוהה מאד, בעל מקדם התפשטות נמוך, היהלום אדיש מבחינה כימית, אינו מוליך חשמל ולכן מבודד מצוין, זורח באור אולטרה סגול.

 

צבע
רוב היהלומים בעולם הם שקופים אבל יהלומים מופיעים בעוד צבעים כמו צהוב, חום, ורוד, ירוק, כחול, אדום. יהלומים צבעוניים נחשבים לנדירים ויקרים יותר.

 

 

צילום:VMK Diamonds

 

 

מקור השם
בשפה העברית מרמז השם על קשיותו הגדולה של האבן. יהלום מוזכר בתנ”ך שלוש פעמים, כולן בהקשר של חשן הכהן הגדול. לא ברור האם האבן שמופיעה בחשן הכהן הגדול וקרויה יהלום בימינו, היא אכן אבן היהלום שאנחנו מייחסים לה שם זה. בממצאים ארכיאולוגיים מתקופת המקרא לא נמצאו אבני יהלום ויתכן שהאבן שאותה אנו מכירים כיהלום לא הייתה מוכרת בתקופת המקרא.

 

מקור השם בשפה האנגלית הוא מהמילה היוונית אדאמאס (Adamas), שפירושה “בלתי ניתן להכנעה”. גם בשפה האנגלית המילה מתארת את תכונת הקשיות. עוד לפני כ- 3,000 שנה, התקשט הנסיך ההודי דרווידיה ביהלומים מתוך אמונה שהיהלום יעזור לו לשרוד לנצח. מלכים אירופאים רבים נהגו לשבץ את היהלום בכתר המלוכה מתוך האמונה שמי שעונד יהלום מושפע מכוחו. המלך לואי ה- ,13 ששלט בצרפת במאה ה- 13, חוקק חוק המתיר למלכים בלבד, לענוד יהלומים.

 

באיטלקית קרוי היהלום בשם “אמנטה-דה-דיו”, שמשמעותה המילולית “המאהבת של אלוהים”. יתכן וזו הסיבה שיהלום הוא האבן המועדפת לטבעת נישואין. לפי האמונה, שמקורה לא ידוע, יהלום שניתן במתנה מעורר את החיבה ומשקם את האהבה בין בעל לאישה. אמונה זו באה לידי ביטוי כיום בהגשת טבעת יהלומים כמתנת אירוסין.

 

כריית יהלומים
העדות הכתובה הראשונה שנמצאה על שימוש ביהלומים היא מלפני כ- 3,000 מהודו. במשך תקופה ארוכה הודו הייתה המקור היחידי ליהלומים, משם הם הגיעו גם לאירופה. היהלומים בהודו נתגלו לראשונה כנראה, באזור גולקונדה (Goloconda). היהלומים נאספו מגדות נהר או מאפיקי נהרות שיבשו.

 

בשנת 77 לספירה תיאר פלניוס גבישי יהלום שהגיעו מהודו שצורתן של שתי פירמידות הצמודות בבסיסן. מרקו פולו היה הראשון שהביא יהלומים לתרבות המערבית עם שובו מסין במאה ה-13. במאה ה- 17 סוחר צרפתי עשיר בשם טברנייה (Tavernier) שיצא במסעות למזרח, הביא איתו חזרה לאירופה יהלומים באיכות טובה. בספרו תיאר את המכרות ודרכי הפקת היהלומים בעיר הידראבד, שסביבה התרכז המסחר ביהלומים, באותה תקופה.

 

במשך שנים רבות הייתה הודו המקור היחיד ליהלומים בעולם, זאת עד שבשנת 1725 נתגלו יהלומים בברזילל בפרובינציית מינאס גראיס Minas Gerais . השנים 1844 – 1871 היו שנות השיא בהפקת היהלומים בברזיל אך הניצול האינטנסיבי גרם לדלדולם המהיר של אזורי הכרייה. גם בברזיל נאספו היהלומים בגדות וערוצי נהרות.

 

הכרייה המודרנית החלה עם גילוי היהלומים בדרום אפריקה בסוף המאה ה- 19. בשנת 1859 נמצאו היהלומים הראשונים בדרום אפריקה ובהמשך בין השנים 1866 – 1869 התגלו כמויות גדולות של יהלומים על גדות נהר האורנג’ . לאזור הגיעו מחפשי יהלומים מכל העולם ולימים הוקמה חברת דה בירס שהשתלטה על כריית היהלומים בדרום אפריקה ובעוד מקומות בעולם. עד שנות התשעים של המאה העשרים שלטה דה בירס בלעדית בשוק המסחר ביהלומי גלם. כיום היא שולטת על כ- 40% מאספקת הגלם העולמית.

 

הכרייה בדרום אפריקה החלה בגדות הנהר, אך הכורים גילו כי הנהר אינו מקור היהלומים. לנהר מגיעים היהלומים לאחר שנסחפו עם המים ומקור היהלומים הוא בארובות (Pipes) של חומר, שנקרא קימברליט, שהגיעו ממעמקי כדור הארץ. ההבנה שיהלומים מקורם בעומק האדמה הביאה את הכורים לחפש ולחפור בעומק ארובות הקימברליט.

 

בשנת 1954 נתגלו לראשונה יהלומים ברוסיה בשטחי יאקוטיה. הכרייה ביאקוטיה נעשית בארובות הקימבלריט. עם התפרקותה של רוסיה הוקמה חברת היהלומים הממשלתית הרוסית – אלרוסה שכיום שולטת בכרייה, במכירות ובשיווק של היהלומים מרוסיה.

 

בשנת 1983 הופעל לראשונה מכרה יהלומים באוסטרליה. מכרה זה הוא ייחודי גם בכך שמפיקים ממנו הרבה יהלומים חומים וורודים באופן טבעי.

 

בשנת 1991 נתגלה לראשונה מכרה יהלומים בצפון קנדה, שנפתח לפעילות ב- 1999 . אח”כ התגלו יהלומי במקומות נוספים בקנדה ונפתחו מכרות נוספים. גם כיום נמשכים חיפושים נמרצים אחרי מרבצי יהלומים בקנדה, אולם עד כה לא נתגלו מרבצים נוספים הראויים להפקה.

מכרה אודצ'ני של אלרוסה
צילום: אלרוסה חברת הכרייה הרוסית

 

בעשור הראשון של שהמאה עשרים ואחת לא נתגלו מכרות יהלומים חדשים בעולם. כיום כורים יהלומים בעיקר בוצוואנה, דרום אפריקה, קנדה, רוסיה, אוסטרליה, נמיביה, אנגולה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גאנה, סיירה ליאון ועוד במגוון מדינות ביבשת אפריקה.
רוב היהלומים בעולם נכרים מהאדמה בכרייה פתוחה, במשקעי נהר ובארובות קימבלריט פתוחות, אם כי יש דרכי כרייה נוספות, בכרייה תת קרקעי וכרייה ימית. זו נעשית כיום בעיקר לאורך חופי נמיביה העשירים ביהלומים, בה שואבים חול מקרקעית הים ומסננים ממנו את היהלומים.

 

ליטוש יהלומים
ליטוש יהלום הוא תהליך עיצוב של אבן הגלם, לאבן בעלת צורה המעצימה את תכונות הבזקי האור ומתאימה לשיבוץ בתכשיטים. יהלום גלם לא נוצץ. הליטוש מוריד כ- 50% ממשקלו וגודלו המקורי של היהלום. תפקיד הלוטש הוא להחליט מה הדרך הטובה ביותר ללטש את היהלום.

 

צילום:IDI

 

ליטוש יהלום גלם ליהלום עגול, הנקרא ברילאנט, הוא הליטוש המיטבי ליהלום. צורת האבן העגולה, הכוונה לחלק העליון המלוטש, הומצאה ע”י לוטש איטלקי בשם פרוצי מהעיר ונציה. לו מיוחס הליטוש העגול עם 58 פאות הנקרא בריליאנט במחצית השנייה של המאה ה-17. ליטוש זה שופר בתחילת המאה ה- 20 ע”י מרסל טולקובסקי ואומץ ע”י האמריקאים שנתנו לו את השם “ליטוש אמריקאי אידיאלי” ובקיצור “הליטוש האידיאלי”. זהו המונח המקובל כיום לליטוש הפופלרי ביותר בתכשיטים. ליטוש יהלום כזה יכול להימשך בין כמה שעות לכמה חודשים תלוי באבן הגלם.

 

הודו וסין נחשבות כיום למרכזי ליטוש עיקריים בעולם, בעיקר ליהלומים קטנים. הלוטשים הישראלים מצטיינים בעיקר בליטוש יהלומים גדולים.

 

יהלומים מלוטשים לצורות נוספות שלכל אחת מהן ניתן שם כמו: שם כמו בגט, אמרלד, לב, טיפה, אגס ועוד.

 

יהלום בטבעת
יהלומים בצורתם הגולמית שובצו בטבעות עוד בתקופה הרומית אך היהלום לא היה האבן אהובה כמו היום. דווקא אבני חן ופנינים היו אבנים מועדפות בתכשיטים בתקופות העתיקות. עשירים בימי הביניים ענדו טבעות משובצות אבני חן בטקסי החתונה.

 

תיעוד ראשון של שימוש בטבעת יהלום בטקס חתונה קיים מהמאה ה- 15. מסופר כי מארי דוכסית בורגונדי, צרפת, הייתה האישה הראשונה שקיבלה טבעת שבה שובץ יהלום מתנה מארוסה, מקסימיליאן מהבסבורג ( 1477 ). זהו תיאור ראשון הקושר טבעות יהלומים עם אירוסין וחתונה. אנשי התקופה העריכו את עמידות היהלום בכוח האש והפלדה ועל כן נחשב לסמל של נאמנות נצחית. היהלום נקשר גם עם האמונה כי בכוחם של היהלומים להצית אהבה. במיתולוגיה היוונית מסופר כי, חיציו של קופידון היו בעלי ראש חץ עשוי יהלום כדי לעורר אהבה בין קורבנותיו.

 

בתקופת הרנסס שובצו היהלומים בטבעות בצורתם הטבעית וכמעט שלא עברו עיבוד או ליטוש.

 

יהלומים הפכו נפוצים והגיעו לשימוש של קהל גדול יותר בסוף המאה ה- 19 כשנמצאו היהלומים בדרום אפריקה. בתקופה זו התקבע בעולם המערבי המנהג לתת לכלה שתי טבעות, טבעת אירוסין משובצת וטבעת נישואין ללא שיבוץ. עם שיפור הליטוש, ע”י המחקר של טולקובסקי והיצע גדול יותר, שיבוץ יהלום עגול בטבעת אירוסין נעשה מקובל.

 

חברת טיפאני, חברה על שמו של תכשיטן מפורסם מניו יורק, שיבצה טבעות עם יהלום בודד, בשיבוץ דרמטי, שכל היהלום חשוף, מוחזק ע”י שיני המתכת ב- 6 מקומות בלבד. השיבוץ הזה שם דגש על היהלום ולהחזרי האור שלו והדגיש את הליטוש, הצבע וניקיון של היהלום. טבעת זו קיבלה את השם טבעת סוליטר והיא נתנה דחיפה להערכת היהלום ב- C4 – Carat, Cut, Clarity, Color ארבע אמות מידה: ליטוש, ניקיון, צבע ומשקל.

 

ילידי החודש המפורסמים
ויליאם שייקספיר, ציפי שביט, לאה רבין, פנלופה קרוז, סאדם חוסיין, ג’וליאנו מארקוני ממציא הרדיו.

 

 

הרכב כימי: C קריסטליזציה של היסוד פחמן, מס. 6 בטבלת היסודות של מנדלייב
סולם קשיות: 10 מתוך 10 על פי סולם מוהס
מקדם שבירה: 2.417 – 2.419
משקל סגולי: 3.417 – 3.55
צורת גביש אופייני: קובית (איזומטרית)

 

 

מאת: איריס הורטמן מידענית מכון היהלומים

עוד ערכים שיעניינו אותך

לקראת תערוכת הונג קונג - וודאו כי המלאי מעודכן!

GET- DIAMONDS.COM

לכתבה המלאה