דלג לתוכן המרכזי
Fundraising Program by WFDB to Help India Fight Corona
the israel diamond industry logo

טורקיז – אבן הולדת של חודש דצמבר

טורקיז היא אבן ההולדת של חודש דצמבר. מדובר באבן החן העתיקה ביותר בעולם, ואבני טורקיז נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מהתקופה הניאוליטית – לפני כ-8,000 שנה. האבן מצטיינת בצבע הכחול, ורגישה במיוחד לכימיקלים.

 

 

 

מקור השם טורקיז

 

אבן הטורקיז הובאה לאירופה מפרס דרך טורקיה. האירופאים, שחשבו בטעות שמקור הטורקיז הוא בטורקיה קראו לאבן ‘טורקי’. שמה של האבן שונה על ידי הצרפתים ל’טורקיז’, וזהו שמה של האבן עד היום.

 

 

תכונות וסגולות ריפוי של הטורקיז

 

בפרס הקדומה האמינו שהאבן הכחולה מסייעת להתגבר על השפעת “עין הרע”. הפרסים נהגו לשזור ברעמה או בזנבם של סוסים וגמלים אבני טורקיז, על מנת שישמרו עליהם. באירופה היה מקובל לתת טבעות משובצות טורקיז כמתנת “זכריני”. עוד האמינו, שלאבן יש תכונה המונעת פציעות ושבירת עצמות.

 

 

טורקיז גלם
צילום:Public Domain

 

 

כרייה של אבן הטורקיז

 

אבן הטורקיז קלה לכרייה והיא נמצאת בעורקים קרוב לפני השטח. הטורקיז נמצא בעיקר באזורים יבשים ובמדבריות. אזורי הכרייה בעולם כיום: אירן, ארצות הברית: טקסס, ניו מקסיקו, קולורדו, אריזונה, קליפורניה, טיבט וסין.

 

ליטוש הטורקיז מורכב. האבן קשה לליטוש ולעיבוד, מאחר שהיא מחוררת מטבעה. הפרסים הקדמונים מצאו דרך לעבד את האבן בשיטות מסורתיות המשמשות לעיבודה עד היום. כמו כן, אבן הטורקיז רגישה לכימיקלים ויש לנקותה עם מי סבון חמים בלבד.

 

 

היסטוריה של הטורקיז

 

אבן הטורקיז היא אבן החן העתיקה ביותר שידוע עליה בעולם. אבני טורקיז נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות מהתקופה הניאוליטית – כ-8,000 שנה לפני זמננו. את הטורקיז ניתן למצוא בתרבויות שונות ממצרים העתיקה, דרך פרס (אירן של היום) ועד דרום אמריקה.

 

תכשיטים משובצים באבני טורקיז נמצאו בקברי הפרעונים במצרים. אבן הטורקיז נמצאה בסלעים שבמדבר סיני ולמצרים הקדמונים היו שם מכרות כבר לפני כ-6000 שנה. המצרים הקדמונים נהגו גם לכתוש את הטורקיז לאבקה, שבה השתמשו כאיפור עיניים.

 

בתרבות האצטקית, ששלטה במקסיקו במאות ה-15 וה-16 חפצי פולחן לאלים קושטו באבני טורקיז.

 

באירופה היתה פריחה וביקוש גדול לתכשיטים משובצי טורקיז בתחילת המאה ה-19, עם פתיחת תעלת סואץ וההצלחה שנחל המחזה ‘קליאופטרה’ שהכניסה את אבני הטורקיז לאופנה.

 

הרכב כימי: מינרל המכיל אלומיניום, נחושת וברזל
CuAL6 ((Po4)4/(OH)2).4H2O
צבע: כחול-תכלת, כחול-ירוק
סולם קשיות: 5-6
משקל סגולי: 2.7
מקדם שבירה: 1.61
צורת גביש אופיינית: טריקלינית, אך כמעט לעולם אינו נמצא במצב של גביש מושלם
מזל החודש: קשת

 

מאת: איריס הורטמן

עוד ערכים שיעניינו אותך