ניוזלטר
שלח
ביקושים ישראלים
שעון עולמי
הונג קונג  03:44
ניו יורק  15:44
מומבאי  01:14
ירושלים  21:44
בריסל  21:44
מוסקבה  23:44
דף הבית > תערוכות ואירועים > תהליך קימברלי

תהליך קימברלי

יהלומי קונפליקט - היסטוריה
תהליך קימברלי בישראל
כנס קימברלי 2010

 

 

כריה אלובלית
Chaim Even-Zohar  גודל מלא
כריה אלובלית באפריקה חשופה למלחמות אזרחים

מהו תהליך קימברלי

פורום תהליך קימברלי הוקם בשנת 2000 בעקבות דיון ציבורי אשר טען שבמדינות מסוימות המסחר ביהלומים מסייע למימון מלחמות. יהלומים אלה זכו לכינוי יהלומי דמים או יהלומי קונפליקט.

 

 

סחר ביהלומים מזין מלחמות

מלחמות האזרחים העקובות מדם שהתנהלו בסיירה ליאונה ובאנגולה היו קשורות למאבק על שליטה באזורי כריית היהלומים. משאבי המדינה נוצלו על ידי קבוצות מורדים לקניית נשק ולכן נקרא הסחר ביהלומים אלו, סחר ביהלומי דמים או סחר ביהלומים מאזורי קונפליקט. מלחמת אזרחים נוספת התנהלה בקונגו וגם שם הועלו כלפי המסחר ביהלומים טענות על מסחר ביהלומי קונפליקט. הנושא עורר דיון ציבורי והאו"ם, בסיוע ארגונים לא ממשלתיים שבדקו את הנושא, טען כי הסחר ביהלומי קונפליקט מסייע במימון מלחמות במדינות אפריקה. מועצת הביטחון של האו"ם אף פרסמה החלטות, 1173 ו-1176, ובהן סנקציות על מסחר ביהלומי דמים מאנגולה.

 

 

זימבבואה
  גודל מלא
 מפת אפריקה

סחר הוגן ביהלומים מגן על עצמו

דרום אפריקה, בוצוואנה ונמיביה, מדינות אפריקה שבהן לא היו מלחמות אזרחים וסחר היהלומים בהן היה חוקי, שאפו להגן על המסחר הלגיטימי שלהן ביהלומים. למרות ההיקף המצומצם שלו ביחס לכלל הסחר ביהלומים בעולם, 4% על פי הערכות, הסחר ביהלומי קונפליקט גרם נזק ממשי ואף יותר מכך נזק תדמיתי לענף היהלומים בכל העולם. ענף היהלומים לא רצה שתדבק בו תדמית שלילית בדומה למה שקרה לענף הפרוות. מדינות אפריקאיות אלו יזמו כינוס שאליו הוזמנו נציגי ארגונים לא ממשלתיים ונציגי ענף היהלומים כדי לדון בשאלה כיצד יש להתמודד עם בעיית יהלומי הקונפליקט. הפורום התכנס לראשונה בעיר קימברלי שבדרום אפריקה ומכאן שמו "תהליך קימברלי". במשך השנים גיבש הפורום נהלי מעקב, תיעוד ובקרה על תנועת יהלומי הגלם בעולם. הפורום יצר מערך תיעוד קימברלי (KPCS) לפיו כל יבוא או יצוא של יהלומי גלם מחויב בתעודת מקור רשמית של המדינה המייצאת.

בתהליך חברות כיום 54 מדינות . מדינות שאינן עומדות בתנאי התהליך מושעות מחברותן וחל איסור על סחר ביהלומים עם מדינות שאינן חברות בתהליך.

 

 

תעודת קימברלי
  גודל מלא
תעודת קימברלי

יישום התהליך

יישום התהליך החל ב-1.1.03 וישראל הייתה המדינה הראשונה שהחילה אותו. פורום תהליך קימברלי ממשיך להתכנס כל שנה, במדינה אחרת, ודן בנושאים הקשורים להידוק ולעדכון הבקרה והפיקוח על יהלומי קונפליקט. בשנת 2010, ישראל עמדה בראש תהליך קימברלי והכנס השנתי נערך בישראל.


 
 

© Copyright 2014 Israel Diamond Institute. All rights reserved
תנאי שימוש מדיניות הפרטיות

כניסה לפורטל מכון היהלומים הישראלי

רשומים

  #
שכחת סיסמא?